Szansa dla młodych architektów

Wyróżnienie się na tle innych, to jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed młodymi architektami. Bez rozpoznawalności lub atrakcyjnego portfolio może być to bardzo trudne zadanie. W celu wsparcia inicjatywy będącej platformą dla utalentowanych młodych projektantów, którzy są autorami najlepszych prac dyplomowych oraz umożliwienia im kontaktu z międzynarodową publicznością i wartościowym źródłem inspiracji, Hunter Douglas zdecydował się na przedłużenie umowy partnerskiej z Fundacją Archiprix z siedzibą w Rotterdamie na kolejne sześć lat.

Archiprix International co dwa lata zaprasza obiecujących architektów z całego świata do zaprezentowania swojego projektu dyplomowego. Niezależne międzynarodowe jury nominuje najlepsze propozycje do nagrody Hunter Douglas Awards. Dzięki temu wydarzeniu, utalentowani absolwenci mają możliwość czerpania inspiracji z doświadczeń autorytetów z zakresu projektowania przestrzeni miejskiej i architektury krajobrazu. Uczestnictwo pozwala również na zorientowanie się w zmianach zachodzących w tych dziedzinach. Przykładowo, obecnie rośnie świadomość społeczna i branża skupia się na tworzeniu budynków istotnych z punktu widzenia społeczeństwa.

Max Rink, zwycięzca nagród Archiprix na poziomie krajowym (2007) i międzynarodowym (2009), postrzega wzięcie udziału w konkursie jako swoisty znak jakości: „To potwierdzenie umiejętności jako architekta, kolejny krok na drodze do wejścia na rynek pracy”.

Dzięki uczestnictwu w konkursie, Max Rink otworzył swoje własne biuro projektowe SPRIKK w Rotterdamie. Jego projekt dyplomowy dotyczył nowej hali targowej w Estonii, dostosowanej do społecznych i ekonomicznych warunków kraju. Duże i konkurencyjne centra handlowe w Estonii stały się zagrożeniem dla małych ryneczków, unikalnych w skali kraju. Plac handlowy przedstawiony w projekcie Rinka, przy jednoczesnym zachowaniu charakterystycznych elementów tradycyjnych rynków, uwzględnia ich ekonomiczny aspekt.

Max Rink powiedział: – Jako młody student, widziałem najlepsze prace prezentowane przez uczestników Archiprix we wcześniejszych latach. Nigdy nawet nie marzyłem o dołączeniu do nich. To sprawia, że moment, w którym się teraz znajduję jest tym bardziej ekscytujący. Uczestnictwo w konkursie to jak otrzymanie znaku jakości dla młodego projektanta, to forma uznania dla dobrej pracy. Dodatkowo, wszyscy uczestnicy Archiprix International otrzymują możliwość wzięcia udziału w dziesięciodniowych warsztatach. W ten sposób zbudowałem istotną sieć znajomości. Rozpoczęcie kariery architekta może być trudne: trzeba być nie tylko dobrym, ale równocześnie odważnym. Wydarzenie Archiprix daje impuls do budowania swojej kariery.

Henk van der Veen, dyrektor Fundacji Archiprix ocenia partnerstwo w Hunter Douglas jako „owocne”. Finansowanie otrzymane od Hunter Douglas oznacza, że fundacja może promować najlepszych absolwentów z dziedziny urbanistyki i architektury krajobrazu: – Ponadto dla firmy interesujące jest obserwowanie kolejnych roczników architektów uczestniczących w wydarzeniach Archiprix. W ten sposób utrzymuje kontakt z młodymi projektantami, proponującymi innowacyjne wizje.

Jak komentuje Aad Kuiper, dyrektor generalny Hunter Douglas Europe: – To jedna z dróg na pozostanie w ścisłym kontakcie z nowymi osiągnięciami w architekturze. To inspiruje nas to rozwijania naszych produktów i poszukiwania odpowiedniej kombinacji estetyki z zarówno funkcjonalnymi jak i społecznymi aspektami.

Liczne uczelnie z Holandii i całego świata wybierają najlepsze projekty autorstwa swoich absolwentów, a następnie zgłaszają je do udziału w corocznym Archiprix Netherlands lub organizowanym co dwa lata Archiprix International, w którym bierze udział ponad 300 uniwersytetów. Ostatnia odsłona wydarzenia miała miejsce w zeszłym roku w Moskwie. Obecnie trwa składanie prac w ramach bieżącej edycji, której finał odbędzie się w 2015 roku w Madrycie.

Celem inicjatyw Archiprix jest zwiększenie szans na zatrudnienie utalentowanych młodych architektów poprzez zaoferowanie im odpowiedniej ku temu platformy. Absolwenci mają możliwość przedstawienia efektów swojej pracy przed potencjalnymi zleceniodawcami z całego świata. Fundacja Archiprix powstała w ramach współpracy holenderskich szkół architektonicznych. W 2001 roku powołano Archiprix International. Więcej informacji o konkursie: www.archiprix.nl lub www.archiprix.org

Translate »