Twórca Złotej 44 nagrodzony

Daniel Libeskind, światowej sławy architekt i autor projektu Złota 44, odbierze 31 lipca 2018 r. Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy. Do tego prestiżowego wyróżnienia zgłoszony został przez Związek Powstańców Warszawskich. W przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w sali balowej Zamku Królewskiego, odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Warszawy, będąca hołdem dla żołnierzy Powstania Warszawskiego. Jest to wydarzenie najwyższej rangi, podczas którego uhonorowane zostaną wybitne, szczególnie zasłużone osobistości związane ze stolicą,  które w znaczący sposób przysłużyły się do jej rozsławiania na całym świecie.

– W tym roku, na wniosek Powstańców Warszawskich, Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy otrzyma Daniel Libeskind – twórca Złotej 44, nowej ikony architektonicznej stolicy. Jako dziecko bardzo często bywał w Warszawie, odwiedzając rodzinę. Po latach rozsławił stolicę Polski, zapisując się na stałe na kartach historii światowej architektury –powiedział Rafał Szczepański, wiceprezes BBI Development, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.  – Niezwykle nas cieszy, że Warszawa i jej mieszkańcy docenili dorobek Daniela Libeskinda. 

Jak doszło do przyznania nagrody Danielowi Libeskindowi? Wiosek złożyli Powstańcy Warszawscy, którzy tak napisali w liście do władz stolicy: „Nową Warszawę tworzą także nowe, wspaniałe budynki, nadając naszemu miastu wyjątkowy charakter. Jednym z nich jest bez wątpienia nowy symbol stolicy – Złota 44, budynek projektu architekta polskiego pochodzenia Daniela Libeskinda.  Budynek powstał z miłości do wolności, którą ma uosabiać, do Polski, której stolicą jest Warszawa, do architektury. Powstał ze wspomnień dzieciństwa i z chęci pokazania siły tego miasta, które odrodziło się z gruzów jak feniks z popiołów. Złota 44, od kilku już lat budynek-symbol, od 1 sierpnia do 2 października płonie biało-czerwonymi barwami, jak wielka flaga Polski, oddając hołd tym wszystkim, którzy walczyli w Postaniu Warszawskim, którzy w nim polegli, którzy musieli Warszawę opuścić po jego upadku. Jest także symbolem zwycięstwa.”

Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, tak skomentowała przyznanie Danielowi Libeskindowi Nagrody m.st. Warszawy: – Stolica Polski to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Europie. Nie zapomina jednak – budując przyszłość – o swej historii. Może pochwalić się dziś wieloma wspaniałymi miejskimi inwestycjami, takimi jak Centrum Nauki Kopernik czy Bulwary Wiślane, ale także wyjątkowymi projektami jak budynek stworzony przez Daniela Libeskinda, które są realizowane w przestrzeni miasta – powiedziała Ewa Malinowska-Grupińska.

Architekt, wraz z Powstańcami, będzie gościł także w Złotej 44. Dla upamiętnienia Powstania Warszawskiego wysokościowiec zostanie spektakularnie podświetlony na biało-czerwono  od 1 sierpnia do 2 października.

fot. Daniel Libeskind (c) Ilan Besor