Utrzymuje się zapotrzebowanie na magazyny, ale ceny najmu nie rosną

Wartość zawartych transakcji najmu na rynku magazynów wyniosła w ubiegłym roku prawie 2 mln m kw i w porównaniu do roku poprzedniego zwiększył się aż o ponad 40 proc. Na takie dane ogromny wpływ miał przede wszystkim rekordowy jak na warunki w naszym kraju kontrakt firmy Amazon. Wynajęła ona ponad 200 tys. m kw. w okolicach Poznania i Wrocławia. Uczestnicy rynku są jednak przekonani, że nawet gdyby nie doszło do tej transakcji rok 2013 byłby i tak rekordowy. Czy równie dobrą koniunkturę uda się utrzymać w bieżącym roku?

Aktualne dane pokazują, że istnieje bardzo duża szansa aby utrzymać tak wysoką dynamikę. Najemcy cały czas szukają nowych powierzchni magazynowych, a popyt utrzymuje się na wysokim poziomie.

W pierwszych trzech miesiącach tego roku wolumen transakcji najmu wyniósł 400 tysięcy metrów kwadratowych. Jest to najlepszy początek roku na rynku powierzchni magazynowo – logistycznej od ponad 6 lat. Ponadto nowe umowy stanowią niemal 70 proc. dotychczasowego popytu.

Aktualnie w kraju mamy około 7,7 mln m kw. powierzchni magazynowych i tym samym jesteśmy największym rynkiem w tym segmencie nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowej.
W pierwszym kwartale br. oddano do użytku około 250 tysięcy metrów kwadratowych nowych magazynów, natomiast blisko 700 tysięcy metrów pozostaje nadal budowie.
Trzeba również podkreślić, że choć niewiele, to jednak spadł wskaźnik pustostanów. W skali całego kraju wynosi on około 10 proc. ( na koniec ubiegłego roku wynosił 11 proc.).
Co więcej pomimo ciągle wysokiego popytu nie obserwujemy tendencji wzrostowych dotyczących czynszów z najmu. Średnia czynszów w skali całego kraju wynosi obecnie 14 zł od metra.

W Warszawie dla mniejszych obiektów wynoszą one średnio między 16 a 25 zł za metr kwadratowy. We Wrocławiu stawki kształtują się na poziomie około 14 – 20 zł od metra, lecz w przypadku dużych obiektów mamy w przedziale średnio 10 – 15 zł za metr.
W Krakowie ceny są nieco wyższe. Średnia najmu magazynów wynosi aktualnie 17 zł za metr. W Łodzi średnia cena czynszu wynosi około 12 zł.
Na największych rynkach poza Warszawą najwyższe stawki w WGN zagotowujemy obecnie w Gdańsku. Tam metr kwadratowy najmu magazynów to średnio 18 zł.

Rynek powierzchni magazynowych w Polsce napędzają sieci handlowe, na które przypada niemal połowa wynajmowanych powierzchni. Operatorzy logistyczni stanowią około 30 proc., z kolei branża motoryzacyjna wynosi 10 proc. Całkiem spory wpływ na popyt ma rozwój branży e –commerce.

W tym roku być może nie zanotujemy aż tak dobrego rezultatu, ponieważ nie będzie łatwo powtórzyć ubiegłorocznego wyniku, choć eksperci są w zasadzie zgodni, że wysoki popyt się utrzyma.

Iwona Hryncewicz / Dział Analiz WGN

Translate »