W Krakowie szukają mniejszych mieszkań

Kupujący mieszkania w Krakowie w ostatnim czasie szczególnie interesują się nieruchomościami o mniejszym metrażu. Przekłada się to na obniżenie średniej ceny transakcyjnej.

Popularność programu MdM sprawia, że pieniądze przeznaczone na ten rok mogą skończyć się już w maju. To zła wiadomość, bowiem rosnące koszty kredytów hipotecznych przekładają się w ostatnim czasie na spadek zdolności kredytowej. To wnioski z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera.

 Niewiele, bo tylko 48 metrów kwadratowych liczy średnia powierzchnia nabywanego mieszkania w Krakowie. Kupujący w stolicy Małopolski chętniej decydują się na zakup nieruchomości o mniejszym metrażu w cenie do 200 tys. zł. – Jeżeli prześledzimy dokładnie rynek, to w takiej cenie uda nam się znaleźć nawet 40-metrowe mieszkania – stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – W porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku ceny transakcyjne lokali obniżyły się o 8%. Obecnie wynoszą prawie 5 700 zł za metr kwadratowy.

Dużą konkurencję dla sprzedających mieszkania na rynku wtórnym stanowią deweloperzy. Szeroka oferta ponad 8000 nieruchomości w sprzedaży pozwala na znalezienie lokalu w każdym segmencie cenowym. Aby sprzedać mieszkanie z drugiej ręki trzeba więc być przygotowanym na negocjacje ceny.

Kredyty podrożały

Ci, którzy planują w najbliższym czasie kupić mieszkanie w stolicy Małopolski z wykorzystaniem kredytu muszą pogodzić się z tym, że koszt takiego finansowania będzie nieco wyższy niż w ubiegłym roku. Średnie oprocentowanie kredytów z niskim (10%) wkładem własnym wzrosło z 3,68% (w październiku) do 4,04% obecnie. W przypadku zakupu mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Krakowie oznacza to podwyżkę raty o 60 zł, z 1 562 zł do 1 622 zł. Nie jest to więc bardzo duże obciążenie dla domowego budżetu, ale sprawia, że kredyt jest nieco trudniej dostępny. Wyższy koszt przekłada się bowiem na spadek zdolności kredytowej.

Kolejną istotną informacją może być również to, że już niedługo mogą skończyć się pieniądze na dopłaty z programu „Mieszkanie dla młodych”. – Z 730 mln zł przeznaczonych na ten rok pozostało już tylko 281,8 mln zł – zauważa Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Jeśli dotychczasowe tempo wykorzystania środków się utrzyma, pula na ten rok zostanie wykorzystana już w maju. Warto pamiętać, że aby uzyskać dopłatę na zakup mieszkania zlokalizowanego w Krakowie, cena nie może przekroczyć 5 247 zł na rynku pierwotnym lub 4 293 zł na ryku wtórnym.

fot. archiwum

Translate »