W Piasecznie szykuje się nowa inwestycja

We wrześniu br. Nhood Polska rozpoczął proces oczyszczania gleby na terenie dawnej zajezdni trolejbusowej i autobusowej w Piasecznie. Zgodnie z otrzymaną przez firmę decyzją o remediacji, proces objął ok. 3160 m3 zanieczyszczonej ziemi. Prace mają związek z planowaną przez Nhood nową wielofunkcyjną inwestycją.

Teren starej zajezdni trolejbusowej i autobusowej w Piasecznie, która funkcjonowała z przerwami od lat 80. XX wieku do 2002 roku, w przyszłości zmieni oblicze. W ciągu kilku lat w tym miejscu powstanie wielofunkcyjna inwestycja. Jednym z pierwszych etapów przygotowań do powstania obiektu jest odpowiednie przygotowanie terenu – bezpieczne pozbycie się zanieczyszczeń i podniesienie jakości gleby w celu przywrócenia bioróżnorodności. W tym celu we wrześniu rozpoczęto remediację gruntu z wykorzystaniem bezpiecznych szczepów bakterii.

Oczyszczanie gleby to dwuetapowy proces, w trakcie którego został użyty specjalistyczny biopreparat. Nasz zespół sięgnął po sprawdzone i specjalnie wyhodowane w tym celu szczepy bakterii. Można w przenośni powiedzieć, że są one antybiotykiem dla gleby. Zadaniem tych mikroorganizmów jest konsumpcja węgla zawartego w zanieczyszczeniu, a tym samym rozłożenie zanieczyszczenia do postaci neutralnej dla środowiska. Proces ten potrwa rok – mówi Marcin Chołodziński, kierownik projektu w firmie Nhood Polska.

Całkowita powierzchnia zagospodarowywanej przestrzeni to 11 ha, a całkowita powierzchnia użytkowa nowego kompleksu wyniesie ok 70 tys. mkw. Już na etapie przygotowania projektów technicznych Nhood Polska będzie ubiegać się o międzynarodowy certyfikat BREEAM New Construction dla tego obiektu.

W pierwszym etapie inwestycji zaplanowano stworzenie obiektów o funkcjach rozrywkowych, gastronomicznych i handlowych. Wstępne założenie urbanistyczne i koncepcja architektoniczna zyskały już wstępną aprobatę Wydziału Architektury Urzędu Gminy Piaseczno.

W zależności od tempa postępu procesu planistycznego i prac przygotowawczych planowany termin rozpoczęcia budowy pierwszego etapu inwestycji to 2025/2026 rok.

fot. materiały prasowe