W Ursusie: Osiedle Złota Oksza

Z początkiem lipca ’21 firma Profbud rozpoczęła przedsprzedaż nowej inwestycji mieszkaniowej w warszawskim Ursusie – osiedla Złota Oksza. Nazwa inwestycji ma ścisły związek z historią dzielnicy Ursus, a także ze słynnym rodem Czechowskich – właścicielami wsi Czechowice w XVI wieku.

Historia Ursusa to dzieje wolności i postępu, dlatego doskonale odnajdują się tu wszyscy, którym bliskie są obie te wartości. Ta warszawska dzielnica w pierwszym momencie u wielu przywodzi na myśl kultowego „Ursusa” i tereny przemysłowe. Nazwa nowego osiedla nawiązuje jednak bezpośrednio do herbu dzielnicy, który przedstawia niedźwiedzia brunatnego trzymającego złotą okszę – symbol sprawiedliwości, obrony i niezłomnej woli. Złota Oksza występuję także w herbie rodu Czechowskich, niegdyś właścicieli wsi Czechowice. Od XVI wieku była to jedna z 3 aglomeracji wiejskich występujących na terenie dzisiejszego Ursusa, obok Skoroszy i Szamot. W 1952 roku z kolei Czechowice, Skorosze, Szamoty, Gołąbki i Grabkowo zostały połączone w jedno miasto o nazwie Czechowice, któremu dwa lata później, zgodnie z zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów, zmieniono nazwę na Ursus1. Osiedle Złota Oksza ma jeszcze jedno ważne, historyczne powiązanie. Okrzeja to także rodzinna miejscowość Henryka Sienkiewicza, autora Trylogii, w której słynną postacią jest Onufry Zagłoba. To z kolei jego imieniem nazwana została ulica, na której powstanie inwestycja. Hasło przewodnie Osiedla Złota Oksza – „Twoja historia” nabiera w tym brzmieniu nowego, właściwego znaczenia.

Nowa nieruchomość stanowi jeden pięcioklatkowy budynek o zróżnicowanej wysokości, liczący od 5 do 12 kondygnacji. Łącznie znajdzie się tu 280 mieszkań o powierzchni od 27 m² do 102 m². Wszystkie mieszkania będą miały balkony, a lokale na 5. piętrze wyposażone zostaną w przestronne tarasy. Pracownia architektoniczna „OPA Architekci”, która odpowiada za projekt Osiedla zadbała o ustawność i funkcjonalność oferowanych mieszkań.

Start budowy przewidziany jest na IV kwartał 2021 roku, a szacowany termin zakończenia to III kwartał 2023 roku. Inwestorem jest Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Ursus” w Warszawie.

fot. materiały prasowe

Translate »