Warszawa przed Paryżem, Nowym Jorkiem i Tokio
Warszawa zajmuje szóste miejsce na świecie, wyprzedzając m.in. Paryż, Nowy Jork i Tokio, w zestawieniu Investment Intensity Index czyli „Indeks Intensywności Inwestycyjnej” przygotowanym przez firmę JLL. Indeks powstał na podstawie badania miast świata pod kątem wolumenu transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na rynku nieruchomości komercyjnych w okresie II kw. 2011 – I kw. 2014 w odniesieniu do wielkości gospodarki danego miasta (PKB według parytetu siły nabywczej za 2013 rok).
Jeśli weźmie się pod uwagę wyłącznie wartość umów kupna i sprzedaży, to w globalnych rankingach nie ma większych niespodzianek – Londyn, Nowy Jork, Tokio czy Paryż znajdują się na szczycie, jako rynki cieszące się największym zainteresowaniem inwestorów. Jeśli jednak przyrówna się wolumen transakcji inwestycyjnych do wielkości i możliwości gospodarki danego miasta, to wyniki będą inne. W zestawieniu intensywności inwestycyjnej pierwsze miejsce zajmuje Londyn, a następnie Oslo i Monachium. Warszawa zajmuje miejsce szóste za Sztokholmem i Kopenhagą, wyprzedzając Paryż, Nowy Jork i Tokio.
Tomasz Trzósło, dyrektor działu rynków kapitałowych JLL w Polsce, skomentował: „Miasta na całym świecie konkurują ze sobą na różnych płaszczyznach – w pozyskiwaniu inwestorów, siedzib największych korporacji czy najlepszych pracowników. Aktywny rynek nieruchomości komercyjnych staje się coraz częściej potwierdzeniem ogólnej atrakcyjności inwestycyjnej miasta. Bardzo wysokie, szóste miejsce Warszawy, przed tak atrakcyjnymi miastami jak Paryż czy Nowy Jork potwierdza dużą atrakcyjność stołecznego rynku inwestycyjnego, a także zaufanie ze strony zagranicznych inwestorów. Dla wielu z nich stolica Polski stanowi istotny element portfela inwestycyjnego”.
W ciągu trzech lat (liczonych jako okres od II kw. 2011 do końca I kw. 2014 r.) na warszawskim rynku nieruchomości komercyjnych zrealizowano transakcje inwestycyjne o łącznej wartości ok. 4,7 mld euro. Przykładowe umowy kupna/sprzedaży z tego okresu to sprzedaż 77% udziałów w kompleksie Złote Tarasy (475 mln euro) w 2012 roku, czy biurowca Rondo 1 (300 mln euro) w 2014 roku, ale w tym czasie miały też miejsce liczne transakcje sprzedaży mniejszych nieruchomości.
fot. budynek Millennium Plaza w Warszawie, archiwum