Wrocławski Archicom postawił na nowe biuro

Jak zaprojektować biuro, w którym pracownicy będą czuli się jak w domu, a zarazem przestrzeń, która wspiera pracę zespołową, budowanie więzi między pracownikami i symbiozy z wartościami, jakie wyznaje firma? Na to pytanie odpowiedź znaleźli pracownicy firmy Archicom, w swoim nowym biurze w budynku MidPoint71 we Wrocławiu, przygotowanym według projektu pracowni 3XA Architects.
Jak pokazują postpandemiczne badania dotyczące oczekiwań pracowników względem pracy w biurze – aż 64% respondentów stwierdziło, że chciałoby w sposób elastyczny spędzać czas w firmie1. Inne badanie wskazuje, że według 70% pracowników biura powinny być projektowane z myślą o zdrowiu i dobrej kondycji psychicznej osób zatrudnionych2.
Biuro, w którym chce się przebywać
W nowej lokalizacji nie znajdziemy standardowych sal konferencyjnych, czy monotonnego wyposażenia charakterystycznego dla znanych nam open space’ów. W dobie powszechnej pracy zdalnej wyzwaniem jest zaprojektowanie przestrzeni zachęcającej współpracowników do pracy z siedziby firmy. Priorytetem było więc stworzenie miejsca kojarzącego się z domem, ale posiadającego funkcję biura, które będzie sprzyjać integracji i zlikwiduje wszelkie bariery komunikacyjne.
„Elastyczne biura, które dostosowują się do potrzeb pracowników – pozwalają na pracę indywidualną, w skupieniu, a także na dzielenie się pomysłami, kreatywne burze mózgów i budowanie relacji z zespołem to nie jest już opcja, czy możliwa przyszłość. Takie miejsca są koniecznością jeśli chcemy wspierać nasz zespół i nieustannie podnosić jego satysfakcję z pracy. Chcąc odpowiednio zaadresować wszystkie te potrzeby, motywem przewodnim projektu stało się hasło „osmoza”, w znaczeniu przenikania, które odnosi się nie tylko do samego wyglądu biura, ale również przenikania stref wspólnych, prywatnych i półprywatnych”– mówi Waldemar Olbryk, prezes Archicom S.A.
„Skupiając się na połączeniu wymagań Archicom, potrzeb pracowników i wyzwań stawianych środowisku pracy w projektowanej przestrzeni postawiliśmy na komfortowy, domowy i nieoczywisty dla biura design – wykorzystaliśmy transparentne materiały, ryflowane szkło, miękkie przegrody, a także grę światła. Różnorodna, przemyślana i ciekawie zaprojektowana przestrzeń biura zdecydowanie wspiera nowy styl pracy hybrydowej i doskonale odzwierciedla ideę 'przenikania’” – mówi Magdalena Plichta, architekt prowadząca z pracowni architektonicznej 3XA Architects.
Biuro przeznaczone dla klientów zmieni swój charakter na jeszcze bardziej przytulną i zapraszającą przestrzeń, przypominającą gościnny salon w pięknym mieszkaniu, niż tradycyjny punkt sprzedaży.
fot. materiały prasowe
1Raport badawczy 2021: Praca z domu czy z biura?, CBRE
2Raport „Global Report: Changing Expectations and the Future of Work”, Steelcase, 2020