Wrocławski rynek biurowy
Wrocław to jedno z najdynamiczniej rozwijających się miast w Polsce. W ciągu ostatniej dekady stał się jednym z największych i najważniejszych ośrodków usług sektorów BPO/SSC oraz R&D w kraju.
W II kwartale 2014 roku zasoby biurowe Wrocławia wzrosły o 1,8%. Do użytkowania zostało oddane 9 800 mkw. w trzech projektach. W oparciu o harmonogramy budowy obecnie realizowanych inwestycji, szacuje się, że w II połowie 2014 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej we Wrocławiu powinny zwiększyć się o kolejne 44 400 mkw., natomiast w 2015 roku na rynek powinno zostać dostarczone około 70 600 mkw.
W minionym kwartale we Wrocławiu ponownie zaobserwowano spadek współczynnika powierzchni niewynajętej, który pod koniec czerwca 2014 wyniósł 9,9%. Spadek dostępności powierzchni we Wrocławiu był konsekwencją niezbyt wysokiej nowej podaży. Jednak w nadchodzących miesiącach można spodziewać się wzrostu współczynnika pustostanów wskutek oddawania do użytku nowych obiektów.
Aktywność najemców na wrocławskim rynku utrzymuje się na stabilnym poziomie, co świadczy o niemalejącym zainteresowaniu inwestorów stolicą Dolnego Śląska jako atrakcyjną lokalizacją. W okresie od początku kwietnia do końca czerwca br. w stolicy Dolnego Śląska podpisano umowy najmu na około 12 500 mkw., czyli o 1,5% więcej w porównaniu z wolumenem powierzchni wynajętej w poprzednim kwartale.
Koniec pierwszej połowy 2014 roku to na wrocławskim rynku okres stabilizacji stawek czynszów. W obiektach klasy A utrzymywały się one między 13 a 16 EUR/mkw./miesiąc, natomiast w budynkach klasy B między 10 a 13 EUR lub 40-60 PLN/mkw./miesiąc. Efektywne stawki czynszu w niektórych budynkach mogą być o 2-3 EUR/mkw. niższe niż stawki ofertowe. Oczekuje się, że wobec wysokiej dostępności powierzchni biurowych w istniejących budynkach oraz w projektach w budowie, elastyczność deweloperów w negocjacjach z potencjalnymi najemcami może wzrosnąć.
Elżbieta Czerpak
dyrektor działu badań rynku, Knight Frank