Mniej kredytów, ale na większą kwotę

W 2016 roku banki udzieliły 178 409 kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości 39,5 mld zł, co oznacza spadek o 1,61% w ujęciu ilościowym i nieznaczny wzrost o 0,45% w ujęciu wartościowym w porównaniu do wyników 2015 roku – wynika z raportu AMRON-SARFiN*.

Jak czytamy w raporcie, przyczyn wyhamowania tempa kredytowania mieszkalnictwa w 2016 roku było kilka – szybkie wykorzystanie środków w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych, podwyższenie wkładu własnego do 15%, finansowanie zakupu mieszkania z alternatywnych źródeł, na przykład środków zgromadzonych na lokatach czy w funduszach inwestycyjnych. Jednocześnie, na rynku deweloperskim, wzrósł udział transakcji gotówkowych.

– Mamy coraz więcej klientów, którzy traktują zakup nieruchomości jako inwestycję – mówi Teresa Witkowska z RED Real Estate Development. Widać to zwłaszcza w naszej inwestycji z segmentu premium, czyli Nowej Papierni we Wrocławiu. Takie nieruchomości zyskują na wartości, dlatego klienci traktują ich zakup jako dobry sposób lokowania pieniędzy. Stopa zwrotu jest tutaj wyższa niż dla typowych mieszkań – dodaje.

Wartość i liczba nowo udzielonych
kredytów mieszkaniowych
Okres Wartość w mld zł Liczba
2016 39,496 178 409
2015 39,32 181 325
2014 36,824 174 087
2013 36,475 176 866
2012 39,108 196 557

 

W 2016 roku odnotowano wzrost zarówno wybudowanych mieszkań, jak i rozpoczęcia nowych inwestycji mieszkaniowych. W omawianym okresie wybudowano 162 727 nowych mieszkań, czyli o 10% więcej niż w 2015 roku. Rozpoczęto też budowę 173 932 lokali (o 3% więcej w porównaniu do roku poprzedniego) i wydano pozwolenia na budowę kolejnych 211 565 mieszkań (więcej o 12% r/r). Są to najlepsze wyniki od 2008 roku. Co przyciąga klientów?

W poszukiwaniu oszczędności

Cena wciąż pozostaje jednym z kluczowych kryteriów podczas wyboru mieszkania. W związku z tym bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dostępne w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Klienci często decydują się na zakup mieszkania korzystając z dopłaty w ramach programu MdM. Zachęca ich możliwość zaoszczędzenia nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży RED Real Estate Development. Choć tegoroczne środki zostały wykorzystane już po miesiącu, na naszym osiedlu Alpha Park wciąż można kupić mieszkanie korzystając z puli przeznaczonej na 2018 rok. Umożliwiają to założenia programu, według którego wypłacenie środków może nastąpić na końcu transakcji, czyli w momencie oddania budynku do użytkowania.

Osoby kupujące mieszkanie zwracają również uwagę na systemy płatności oferowane przez deweloperów. Aktualnie nasi klienci mogą skorzystać z systemu płatności 20/80. Jest on ekonomiczny, gdyż angażuje środki w minimalnym stopniu. Zakłada on, że 20% wartości nieruchomości wpłaca się w ciągu 6 tygodni od podpisania umowy deweloperskiej, a pozostałe 80% dopiero przed odbiorem kluczy – dodaje Teresa Witkowska.

Elastyczność to podstawa

Znaczenie mają również dodatkowe bonusy proponowane przez dewelopera. Na przykład wrocławska Nowa Papiernia oferuje pakiety wykończenia Ultra Nova. Klienci mogą wybrać między innymi ręcznie robioną cegłę, beton dekoracyjny, płytki 3D, nowoczesne tapety
i pluszowe panele. Są gwarantowane w cenie apartamentu razem z pomocą stylisty wnętrz. Oryginalne wykończenie jest jedynym z wielu wyróżników naszej inwestycji. Nowa Papiernia to przede wszystkim industrialny klimat – mówi Anna Osiecka, marketing manager z Nowej Papierni. Soft lofty i apartamenty powstaną w sąsiedztwie loftów, które znajdują się w zrewitalizowanej XIX-wiecznej fabryce papieru. Zarówno elewacja, jak i wnętrza części wspólnych będą nawiązywały do charakteru pofabrycznych przestrzeni – dodaje.

Znaczenie ma również możliwość dopasowania mieszkania do swoich potrzeb. – Mieszkania w naszej ofercie została zaprojektowanych w taki sposób, by właściciel mógł zdecydować czy chce kupić na przykład 53 mkw. w wariancie 3-pokojwym z aneksem kuchennym czy też 2 pokoje z oddzielną kuchnią – mówi Roma Peczyńska, marketing manager Red Parku. – To bardzo ważne dla naszych klientów, którzy zdają sobie sprawę, że w pewnym momencie życia ich sytuacja rodzinna może ulec zmianie – dodaje.

*Centrum AMRON, Raport AMRON–SARFiN 4/2016, Warszawa 28.02.201

fot. Nowa Papiernia_ Wrocław

Translate »