Stopy procentowe nadal na tym samym poziomie

Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na zmianę wartości stóp procentowych w tym roku. Pozostaną one wciąż na rekordowo niskim poziomie 1,5%.

Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów, w dniu 8 marca 2017, Narodowy Bank Polski poinformował, że RPP podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na tym samym poziomie, co w roku ubiegłym. Od marca 2015 r. wartości stóp są rekordowo niskie.

Co to oznacza dla rynku nieruchomości i osób planujących kupić mieszkanie? Oprocentowanie kredytów i lokat nie zmieni się, dlatego można spodziewać się niesłabnącego zainteresowania kupnem lokali za gotówkę, z przeznaczeniem na cele inwestycyjne. Taka decyzja będzie wciąż bardziej opłacalna niż umieszczanie oszczędności na lokatach.

– Według Rady Polityki Pieniężnej ewentualne podwyżki stóp procentowych mogą nastąpić dopiero w 2018 roku. W najbliższych latach ich wzrost jest raczej nieunikniony. Jeżeli tylko skala planowanych podwyżek nie będzie dla rynku zaskoczeniem, to z pewnością nie zmienią one aktualnego trendu   – komentuje Piotr Kijanka, dyrektor ds. Marketingu i Sprzedaży w Grupie Deweloperskiej Geo – Od kilku lat ceny mieszkań kształtują się na podobnym poziomie i tylko poważny szok popytowy mógłby skłonić deweloperów do ich znaczącej korekty.

fot. materiały prasowe

Translate »