7 na 10 Polaków w dużych miastach jest wystawionych na nadmierny hałas

74 proc. osób zamieszkujących tereny miejskie wskazało, że doświadcza hałasu “kilka razy w tygodniu lub codziennie”. Tak duża ekspozycja przekłada się na zakłócenie koncentracji (70 proc.), rozdrażnienie (55 proc.) czy wydajność w pracy lub nauce (73 proc.).

Hałas jest dookoła, a ledwie 4 proc. z nas potrafi nie zwracać na niego uwagi – to kluczowe wnioski płynące z raportu “Silent City” opracowanego przez markę MILWAUKEE® przy współpracy z Fundacją Kultury Bezpieczeństwa.

MILWAUKEE® znane jest na całym świecie ze swoich innowacyjnych rozwiązań dla profesjonalistów, które od wielu lat czynią ich pracę nie tylko bardziej efektywną, ale również wygodną, a przede wszystkim – bezpieczną. Także pod kątem natężenia hałasu, w którym wykonują swoje zadania.

Ale narażenie na głośne dźwięki nie dotyczy wyłącznie pracowników korzystających na co dzień z elektronarzędzi. Są one dotkliwe również dla mieszkańców miast. W tym szczególnie dla seniorów (53 proc.), dzieci w wieku przedszkolnym (35 proc.) oraz osób z niepełnosprawnościami (34 proc). Hałas naturalnie zadomowił się już w naszym otoczeniu i generuje duże szkody dla naszego zdrowia, a także samopoczucia – na czele z rozdrażnieniem czy spadkiem koncentracji w pracy i nauce, a ponadto również lękiem (7 proc.).

Hałas – problem cywilizacyjny, z którym należy walczyć

Problem stałej ekspozycji na głośne dźwięki należy do największych zagrożeń dla naszego zdrowia. Wg analiz Europejskiej Agencji Środowiska hałas, zaraz po zanieczyszczeniu powietrza, jest drugim najbardziej szkodliwym czynnikiem dla populacji.

– Skutki społeczne i zdrowotne działania hałasu są znaczne, gdyż wpływa on negatywnie na zdrowie, obniża wydajność pracy, utrudnia komunikację, a także powoduje napięcia społeczne i pogorszenie jakości środowiska naturalnego. Właśnie dlatego w dzisiejszym świecie, gdzie ludzie są codziennie bombardowani nadmiarem bodźców, badanie wpływu hałasu miejskiego na samopoczucie Polaków nabiera szczególnego znaczenia- zaznacza Justyna Wachnicka, prezeska Fundacji Kultury Bezpieczeństwa.

Podobne wnioski płyną także od Światowej Organizacji Zdrowia, która rekomenduje progi wystawienia się na natężenia hałasu pochodzącego np. z ruchu ulicznego na poziomie 53dB w ciągu dnia oraz 45dB wieczorem.

Poszukujemy rozwiązań zmniejszających natężenie hałasu

Będąc świadomym wpływu hałasu, 67 proc. z nas określa ten aspekt jako kluczowy czynnik przy podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłych inwestycji, wyboru miejsca zamieszkania czy doboru elektronarzędzi do codziennej pracy, np. przy pielęgnacji terenów zielonych. Poziom generowanych decybeli jest dla 55 proc. badanych jednym z elementów specyfikacji branym pod uwagę przy zakupie nowego urządzenia.

Na drodze do neutralności klimatycznej

Zeroemisyjność to jeden z fundamentów strategii operacyjnej MILWAUKEE®, a zarazem odpowiedź na potrzeby użytkowników narzędzi. Marka inwestuje w technologie, które nie tylko minimalizują emisję hałasu, ale również pozwalają na redukcję śladu węglowego podczas pracy w środowiskach miejskich i przemysłowych. Narzędzia akumulatorowe MILWAUKEE® są zaprojektowane tak, aby zastąpić tradycyjne, spalinowe rozwiązania, które generują szkodliwe emisje i głośne dźwięki. Dzięki nowoczesnym systemom akumulatorowym, narzędzia MILWAUKEE® nie tylko działają ciszej, ale również oferują wydajność porównywalną do ich spalinowych odpowiedników, eliminując przy tym emisję spalin i znacząco redukując hałas. To sprawia, że praca z tym sprzętem jest bardziej komfortowa zarówno dla użytkowników, jak i dla otoczenia, co w efekcie prowadzi do poprawy warunków pracy i wpływa pozytywnie na środowisko.

– Doskonale zdajemy sobie sprawę z wyzwań ekologicznych, przed jakimi stają dziś różne branże. Niezależnie od tego, czy mówimy o budownictwie, czy innych sektorach, pracownicy są narażeni nie tylko na wysoki poziom hałasu, ale także na znaczną emisję spalin z tradycyjnych narzędzi. Naszym celem jest ograniczenie tego wpływu poprzez zeroemisyjne rozwiązania, co nie tylko sprzyja zdrowszym warunkom pracy, ale również wspiera działania na rzecz ochrony środowiska — podkreśla Karol Omelan, z OPE MILWAUKEE® CEE.

fot. materiały prasowe

Translate »