Aluprof w Stanach Zjednoczonych

Polskie firmy osiągają coraz większą renomę na rynkach zagranicznych za sprawą wysokiej jakości swoich produktów oraz konkurencyjnych cen. Rozwój przedsiębiorstw pochodzących z naszego kraju już dawno wykroczył poza terytorium kontynentu europejskiego i otworzył się w stronę dużych rynków zbytu jak USA czy Chiny. Przykładem tego typu działań jest firma Aluprof, która utworzyła w Nowym Jorku wraz z amerykańskimi partnerami spółkę Aluprof USA z siedzibą w Nowym Jorku. Będzie ona się zajmować sprzedażą systemów aluminiowych i stolarki okiennej w dużych miastach na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, tj. w Nowym Jorku, Chicago, Bostonie oraz Miami.

Nowy Jork to miasto, które wciąż się rozwija – w miejscu starych budynków powstają nowe, dzięki czemu realizowane są kolejne inwestycje. Wśród nich znajduje się również gmach LIC Marriott, który będzie usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie sławnego Mostu Brooklyńskiego łączącego nowojorskie dzielnice Brooklyn i Manhattan. Hotel liczy 31 pięter i mierzy 106 metrów, co czyni go najwyższym budynkiem w bezpośrednim sąsiedztwie. Na jego niższych kondygnacjach znajduje się 160 pokoi hotelowych, natomiast na wyższych piętrach są apartamenty mieszkalne.

– USA to bardzo duży rynek zbytu. Dzięki dużej różnorodności rynku mogliśmy znaleźć swoją niszę i planujemy z naszymi amerykańskimi partnerami realizować kolejne projekty. Przeszliśmy pozytywnie proces certyfikacji oraz badań w amerykańskich laboratoriach i szykujemy się na kolejne ogromne wyzwania, które przed nami stoją – powiedział Tomasz Grela z Aluprof S.A.

141216aluprof1

Firma Aluprof dostarczyła rozwiązania do konstrukcji elewacji hotelu, gdzie wykorzystano system fasady elementowej MB-SE80 SG. Charakteryzuje się on w pełni strukturalnym, czterokrawędziowym systemem szklenia SSG. Specjalne rozwiązanie stworzone przez Aluprof nadało obiektowi indywidualnego charakteru i wyrazu architektonicznego. Odpowiednio dobrana fasada miała wpływ również na bilans energetyczny budynku i jego bezpieczeństwo. W metropolii takiej jak Nowy Jork, natężenie hałasu oraz drgania spowodowane ruchem ulicznym i podziemnym sprawiają, że konieczne jest stosowanie rozwiązań kompensujących ruchy tektoniczne. Konstrukcja systemu MB-SE80 SG została zmodyfikowana tak, aby spełniała wymagania projektu. Nowe rozwiązanie dopuszcza zwiększone przemieszczanie się segmentów między sobą w układzie pionowym do wartości ± 13 mm. Dodatkowo zaadaptowano sposób połączeń kątowych i zmieniono konstrukcje okien odchylnych we wklęsłych fragmentach elewacji – mówi Dariusz Ruśniok z Aluprof S.A.

141216aluprof3

To nie jedyna realizacja firmy w Nowym Jorku. Trzy mile od hotelu stoi wieżowiec przy 325 Lexington Avenue, w którym również zostały wykorzystane systemy fasadowe Aluprof. W budynku tym zastosowano taki sam system MB-SE80 SG, który umożliwia konstruowanie lekkich ścian osłonowych. Pozwoliło to na uzyskanie całkowicie gładkiej szklanej elewacji podzielonej jedynie pionowymi i poziomymi szczelinami o szerokości 22 mm lub 30 mm.

– System ten nie wymaga wykorzystania rusztowań zewnętrznych, a to znacznie obniża koszty realizacji i sprawia, że montaż jest niezależny od warunków atmosferycznych. Czas prac niezbędnych do wykonania na miejscu budowy skracamy w ten sposób do minimum dzięki całkowitej prefabrykacji elementów fasady w zakładzie produkcyjnym. Gwarantuje to także wysoką jakość finalnego produktu – dodaje Dariusz Ruśniok.

141216aluprof5

10-17 Jackson Avenue, pod tym adresem znajduje się następna realizacja w Nowym Jorku, gdzie zostały użyte systemy Aluprof. Budynek położony jest w najbardziej prestiżowej części Long Island otoczony jest wieloma kawiarniami i restauracjami w niedalekiej odległości od filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej MoMA PS1. Wykorzystano w nim system MB-SR50, który przeznaczony jest do konstruowania i wykonywania m.in. lekkich ścian osłonowych. Kolejną realizacją jest wieżowiec przy zbiegu ulic 47 Wschodniej i 34 ulicy na Manhattanie. Zastosowano w nim system okienny MB-70, który charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła U dzięki zastosowaniu specjalnych przekładek termicznych i uszczelek. Ma to duże znaczenie w dobie rosnących wymagań w zakresie gospodarowania energią i ochrony środowiska. Również na Manhattanie znajduje się luksusowa kamienica przy 415 Washington, w którym wykorzystane zostały produkty firmy. W tym przypadku był to system okienno-drzwiowy z izolacją termiczną MB-59S. Za sprawą dobrych parametrów izolacji termicznej oraz akustycznej mogą być one wykorzystywane przy zabudowie wewnętrznej różnego typu, m.in.: okien, drzwi, wiatrołapów czy też witryn.

Obecnie w portfolio Aluprofu znajdują się już trzy znaczące realizacje, w których zastosowano systemy fasadowe firmy: hotel LIC Marriott w Nowym Jorku i 325 Lexington Avenue, budynek biurowy 47 East 34th Street, które zostały zrealizowane wspólnie z firmą Metalplast – Stolarka, zajmującą się produkcją i montażem fasad i stolarki okiennej. Aktualnie realizowane są kolejne obiekty m.in.: 605 W 42nd Street NY.

fot. Aluprof / materiały prasowe