Aranżacja wnętrz – stylowa prognoza na rok 2016

Świat wnętrz rządzi się swoimi indywidualnymi prawami, jednak zmieniające lub utrzymujące się trendy w aranżowaniu i dekorowaniu pokazują, jaki styl zdobędzie serca – a raczej wnętrza – naszych domów. O tym, jakie aranżacje wnętrz będą najmodniejsze w 2016 roku opowiada Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

„Ilu ludzi, tyle niepowtarzalnych aranżacji wnętrz. Styl, na który się decydujemy, w wielu przypadkach jest bazą dekoratorską do stworzenia indywidualnych i oryginalnych pomieszczeń. Dużą popularnością cieszy się styl nowoczesny, industrialny, prowansalski czy glamour. Pewne trendy zmieniają się co sezon, ale niektóre z nich dominują nawet przez kilka lat. Takim bezkonkurencyjnym stylem jest styl skandynawski. I to właśnie on będzie królował we wnętrzach w 2016 roku.” – przepowiada Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

Północny podmuch stylu

Styl skandynawski wywodzi się ze Szwecji, gdzie długie i chłodne poranki oraz wieczory dają się we znaki. Pomysłowi Skandynawowie wymyślili, że jedynym sposobem na zatrzymanie światła w pomieszczeniach, będzie rozjaśnienie wnętrz. Tym samym biel wkradła się do świata wnętrz i zagościła w nim na stałe. Styl skandynawski to przede wszystkim jasne kolory we wszystkich możliwych wariantach: ściany, podłogi, meble czy dodatki – im jaśniejsze, tym lepsze. „Styl rodem z mroźnej, ciemnej północy bardzo lubi tak zwany total look, który zdobył serca projektantów i amatorów dobrze urządzonych wnętrz na całym świecie. Oprócz wszechobecnej bieli styl skandynawski to prostota, funkcjonalność i minimalizm. Te surowe cechy zostały przez Skandynawów przełamane naturalnymi materiałami czy surowcami. Mieszkańcy północnej Europy cenią sobie życie w zgodzie z przyrodą, dlatego też we wnętrzach znajduje się wiele elementów, które oddają ekologiczny charakter północnego lifestyle’u: naturalne drewno, len, juta, bawełna czy kamień. Jednak styl skandynawski ma wiele oblicz. Można wyróżnić odmianę duńską, szwedzką oraz fińską. Warto je ze sobą łączyć.” – dodaje Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

Duński romantyzm

Subtelność i delikatność charakteryzuje duńską odmianę stylu skandynawskiego. Taka aranżacja wnętrz na pewno przypadnie do gustu romantykom, a wszystko dzięki stylowym dodatkom. Sypialnia wyposażona w eleganckie łóżko z zaokrąglonymi, metalowymi ramami przyozdobione satynowymi lub puchatymi akcesoriami zabierze domowników w podróż pełną baśni znanego duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena. W takich wnętrzach poza bielą królują również pastele, które wprowadzą wiele ciepła. Duńskie domy pełne są wiklinowych foteli oraz miękkich tkanin. Można też znaleźć w nich meble w stylu shabby chic, czyli celowo stylizowane na nadszarpnięte znakiem czasu.

Szwedzka czystość

Oszczędność formy oraz rezygnacja z dużej ilości dodatków – tak można opisać szwedzką odmianę stylu skandynawskiego. Kolebka północnych aranżacji kładzie duży nacisk na drewno – surowe oraz bielone. Można je znaleźć nie tylko na podłogach. Drewniane palety, stoły, szafy, a nawet pufy zrobione z pieńków są kwintesencją legendarnego lifestyle’u Szwedów, który kojarzy się z daleką krainą Muminków. Ten naturalny akcent aranżacji jest przełamany nowoczesnym designem, który wiele zawdzięcza właśnie Szwedom. Nowoczesne sofy czy wymyślne plakaty będą idealnym tłem dla naturalnego wyposażenia wnętrz.

Fiński kontrast

Najbardziej kontrastową formie jest fińska odmiana stylu skandynawskiego. Mile widziane jest wykorzystanie kanciastych form oraz ciemnych dodatków. Finowie wiedzą, jak łączyć kolory. Białe wnętrza wyglądają bardzo nowocześnie, gdy są przełamane ciężkimi odcieniami, np. czerwienią, zupełnie jak strój Świętego Mikołaja. Ciekawym rozwiązaniem będzie duży ciemny dywan w geometryczne wzory czy ciężka zasłona z naturalnej juty.

Styl skandynawski, dzięki swojej uniwersalności, szturmem wbił się na szczyt trendów aranżacyjnych. Łączy go nowoczesność przełamana naturalnymi i oryginalnymi akcentami. Właśnie dzięki tym cechom stał się stylowym liderem. Tę tendencję można zauważyć już w albumie Homebook Design 2015, który skupia setki najlepszych aranżacji minionego roku. Stanowi on prognozę dekoratorską na rok 2016, który z całą pewnością umocni pozycję stylu skandynawskiego. W poszukiwaniu kolejnych inspiracji warto odwiedzić największy portal wnętrzarski Homebook.pl, gdzie znajdziemy setki pomysłów na wprowadzenie skandynawskiego charakteru do naszych wnętrz.

fot. homebook.pl

Translate »