Bank Pocztowy ogranicza powierzchnie biurowe

Bank Pocztowy zamierza korzystać z hybrydowego trybu pracy wśród pracowników i ogranicza wykorzystywane powierzchnie biurowe. Jak podkreśla Zarząd, decyzja podyktowana jest sprawdzeniem się takiego modelu pracy w czasie pandemii oraz koniecznością ograniczania kosztów w celu powrotu Banku na ścieżkę trwałej rentowności.

Bank rozpoczął proces uwalniania powierzchni biurowych w warszawskiej siedzibie Centrali. Wynajętych ma zostać około 1350 metrów kwadratowych. W planach jest także rezygnacja z powierzchni biura w Łodzi. Działania te powinny przynieść ograniczenie kosztów Banku o kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

– W okresie pandemii – od marca 2020 do połowy kwietnia tego roku – nawet 70 procent naszej załogi z Centrali Banku wykonywało swoje obowiązki zdalnie. Był to dla nas swoisty sprawdzian, który zdaliśmy celująco. Przez ten czas mogliśmy się przekonać, że taki model sprawdza się w praktyce, choć kiedyś się go obawialiśmy. To nie tylko nasze spostrzeżenia – wielu ekspertów podkreśla, że pandemia spowodowała zmianę myślenia na temat tzw. home office. Dlatego właśnie teraz, gdy m.in. dzięki szczepionkom możliwy stał się powrót do biur, staramy się znaleźć złoty środek – model pracy, który będzie odpowiadał nam i naszemu zespołowi – mówi Agnieszka Such, dyrektor zarządzająca Departamentu Zarządzania Zasobami Ludzkimi Banku Pocztowego.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Uniwersytet Warszawski na potrzeby raportu Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Finansowego pt. „Przyszłość pracy w sektorze finansowym” – 83 proc. pracowników instytucji finansowych wskazuje oszczędność czasu jako największą zaletę pracy zdalnej. 72 proc. mówi o większym bezpieczeństwie pracy z domu podczas pandemii, zaś 57 proc. najbardziej docenia elastyczny czas pracy. Natomiast, jak wynika z raportu ClickMeeting. pt. „Jak oceniamy pracę zdalną po roku pandemii?”, Polakom zdecydowanie podoba się praca zdalna. Na pytanie „Czy lubisz pracować zdalnie?”, średnia odpowiedzi wyniosła 7 punktów na 10 możliwych.

fot.   materiały prasowe