Czujniki pod choinkę

W tym roku wiele osób znajdzie pod choinką nowoczesne urządzenia elektroniczne – smartfony lub tablety. Wraz z tymi urządzeniami w domach zagoszczą także czujniki, odpowiedzialne za orientację przestrzenną smartfonów oraz obracające obraz we właściwą stronę. Elementy pomiarowe znajdujące się w mierzących zaledwie kilka milimetrów czujnikach są wykonane z krzemu (czujniki MEMS, czujniki mikromechaniczne). Ich ruchome struktury mają wielkość zaledwie kilku tysięcznych milimetra. Przy poruszeniu czujnika powstaje prąd elektryczny, przekazujący informację o położeniu przestrzennym, polu magnetycznym ziemi lub przyspieszeniu – są to informacje, przy pomocy których można obsługiwać smartfony i tablety.

Najmniejsze zmierzone przez sensory ruchy mieszczą się w zakresie odpowiadającym średnicy atomu. Bosch jest światowym liderem w produkcji. Czujniki Bosch są zamontowane w mniej więcej co drugim smartfonie na świecie.

Nowością wśród popularnych urządzeń elektronicznych są interaktywne opaski fitness, pozwalające na monitorowanie aktywności fizycznej. Także one są wyposażone w czujniki MEMS, które np. na podstawie wstrząsów podczas biegu tworzą profil poruszania się biegacza.

Aby urządzenia mogły działać jak najdłużej, Bosch ustanowił swoisty rekord świata, konstruując najmniejsze na świecie i najbardziej oszczędne pod względem zużycia prądu czujniki o nazwie BMI160. W obudowie o wymiarach 2,5 × 3,0 × 0,8 znajdują się m.in. sensory przyspieszenia i momentu obracającego (żyroskop). Czujnik z dużą dokładnością mierzy położenie przestrzenne smartfona. Innymi urządzeniami, które korzystają z tego rodzaju czujników, są piloty zdalnego sterowania oraz piloty w konsolach do gier, okulary Smart Glasses oraz wyświetlacze HMD (Head-Mounted Display). Te ostatnie przypominają gogle narciarskie i służą do oglądania wirtualnej rzeczywistości – gdy użytkownik porusza głową, odpowiednio porusza się także obraz prezentowany na wyświetlaczu.
Czujniki stosowane w urządzeniach mobilnych często zużywają dużo prądu. Gdy sensor przyspieszenia i żyroskop czujnika BMI160 są w użyciu typowe zużycie prądu wynosi zaledwie 950 mikroamperów – to mniej niż połowa standardowego zużycia prądu, a jednocześnie rekordowy wynik w branży.

Podczas przyszłorocznych targów Consumer Electronics Show, które odbywać się będą w dniach 5 – 9 stycznia 2015 roku w Las Vegas, Bosch zaprezentuje czujniki, które umożliwiają opracowanie inteligentnych rozwiązań przydatnych w świecie zintegrowanym z Internetem. Celem jest poprawa komfortu, jakości i bezpieczeństwa życia.

Translate »