Gdańsk: Nadmotławie – frontem do rzeki

Nadmotławie to kompleks mieszkalno-usługowy, realizowany w ramach rewitalizacji dawnych obszarów portowych, zmieniający je w miejsce pełne życia, funkcji mieszkalnych, turystycznych oraz rekreacyjnych.

Lokalizacja inwestycji w ważnym historycznie regionie Gdańska, na półwyspie Polskiego Haka, otoczonym wodami Motławy i Martwej Wisły, to bez wątpienia jej atut, ale nie jedyny.

– Zależało nam, aby projektowany budynek korespondował z Głównym Miastem, w którego krajobrazie dominuje czerwona cegła licowa. Jednocześnie chcieliśmy, aby prowadził on dialog z terenami portowymi i industrialnym charakterem przemysłowej części Gdańska – mówi arch. Tomasz Milczanowski z pracowni Schleifer Milczanowski SiM Architekci, której deweloper – Robyg S.A. powierzył zaprojektowanie kompleksu.

Architektura kompleksu nawiązuje do gdańskiej ceglanej zabudowy Gdańska i miast hanzeatyckich oraz industrialnego, surowego klimatu stoczniowego. Na elewacjach zastosowano kompozycję różnych, wysokiej jakości materiałów, które to podkreślają.

I tak od strony rzeki elewacje zdobią mineralne, elastyczne płytki klinkierowe, wyglądające jak cegła oraz płyty z włóknocementu Equitone. Na pozostałych fasadach, oprócz wspomnianego Elastolithu zdecydowano się na paroprzepuszczalny tynk mineralny Baumit Classico Spezial pomalowany farbą elewacyjną premium Baumit PuraColor, uzyskując w ten sposób efekt eleganckiego, białego, szlachetnego wykończenia, charakteryzujący się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne, a także grzyby, glony i pleśnie.

Bardzo efektownym elementem projektu jest rdzawa wstęga z kortenowskiej stali, łącząca skrajne skrzydła oraz usługowy parter. Ciekawym akcentem dekoracyjnym, nawiązującym do przemysłowego krajobrazu Gdańska, są także panele perforowane z wytłoczonymi w nich sylwetkami dźwigów stoczniowych, których kontury stają się mocno widoczne, gdy tylko zapada zmrok i zapala się światło.

Osiedle Nadmotławie w Gdańsku to przykład nowoczesnej architektury, która harmonijnie łączy funkcjonalność z estetyką oraz krajobrazem. Kompleksowość użytych materiałów i wpisanie się w urbanistykę miejsca poprzez odpowiednie detale oraz formę zostały już zauważone i docenione przez jury ogólnopolskiego konkursu Baumit Fasada Roku 2023 – realizacja otrzymała wyróżnienie w kategorii „budynek wielorodzinny nowy”. Kompleks dotarł też do finału europejskiej odsłony rywalizacji – Baumit Life Challenge 2024. W ostatnim czasie budynek FG inwestycji Nadmotławie otrzymał także wyróżnienie w konkursie „Gdańska Realizacja Architektoniczna 2022-2023”.

Fot. Baumit/SiM Architekci

Translate »