Gdyńska Portova z nagrodą

Portova, czyli kompleks mieszkalno-usługowy zlokalizowany w sercu Gdyni otrzymał nagrodę I stopnia i tytuł Budowy Roku 2020. Siedemnastopiętrowa inwestycja, zaprojektowana w duchu modernizmu, to realizacja trójmiejskiego dewelopera Invest Komfort.

We wtorek, 28 września, w Warszawie odbyło się rozdanie nagród dla najlepszych projektów budowlanych w Polsce. Konkurs, organizowany przez ekspertów z Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, posiada już długą tradycję. W tym roku odbyła się jego 31 edycja. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz p.o. Głównego Inspektora nadzoru Budowlanego – Dorota Cabańska.

Tegoroczny tytuł Budowy Roku, a tym samym nagrodę I stopnia zdobyła Portova – inwestycja, która otworzyła kolejny rozdział w historii Gdyni. Strzelisty budynek przywrócił dawny blask zapomnianym terenom w sąsiedztwie portu, powiększając tym samym obszar spacerowy Śródmieścia. W ślad za nim zaczęły powstawać tu kolejne inwestycje. Jury doceniło nie tylko wysokiej klasy realizację, ale też wykorzystanie ogromnego potencjału lokalizacji i miastotwórczy charakter.

– Śródmieście Gdyni do tej pory kończyło się na Placu Kaszubskim. Poczuliśmy, że możemy przesunąć tę granicę kawałek dalej – mówi Michał Ciomek, dyrektor Działu Przygotowania Projektów Invest Komfort. – Architektura Portovej nie miała ulegać trendom, nie miał ulegać modom. To miał być budynek, który będzie starzał się godnie, z szacunkiem do tego, co było wcześniej.

W osiedle został też w komponowany odrestaurowany, zabytkowy budynek. Jasne, geometryczne bryły osiedla były inspirowane modernistyczną tradycją miasta, którego początki sięgają lat 20 XX wieku. Ich projekt powstał w studiu architektonicznym Kwadrat.

– Staraliśmy się nadać inwestycji charakter, który nawiązuje w sposób twórczy do modernizmu gdyńskiego – mówi architekt Jacek Droszcz, twórca projektu. – Chcieliśmy zrobić to w sposób nowoczesny, wykorzystując najnowsze zdobycze techniki.

Charakter ten jest widoczny także we wnętrzach, zaprojektowanych przez Pote Architekci. Za wejściem do Portovej, znajdziemy liczne odniesienia do modernizmu w postaci chociażby jasnych kolorów, bryłowości i gry światłocienia. Ważną inspiracją były także typowe dla tej epoki materiały – np. kamień terazzo.

W ramach budowy Portovej, Invest Komfort współfinansował przebudowę pobliskiego węzła drogowego. W ramach prac powstały też m.in. ścieżki rowerowe i szpalery drzew.

fot. Tom Kurek

Translate »