Gdzie najwięcej zapłacisz za lokal handlowy?

Powyżej 150 zł za metr wynoszą czynsze najmu najlepiej położonych lokali w dużych miastach. Poza centrum stawki spadają. W ośrodkach wielkomiejskich, poza centrum, przeciętne czynsze spadają do poziomu około 50 – 70 zł/mkw. W mniejszych miastach średnia wynoszą 30 – 40 zł/mkw.

Dobra lokalizacja dla powierzchni handlowej to oczywiście taka, która zapewnia dopływ klientów – a więc przy ciągach pieszych, głównych trasach tranzytowych, rozpoznawalnych obiektach o charakterze turystycznym, zabytkowym, ewentualnie w sąsiedztwie np. szkół wyższych, dużych zakładów pracy itp. Preferowane są lokale z przeszkleniami od ulicy oraz umiejscowione na parterze.

O atrakcyjności lokalizacji handlowej pośrednio świadczy wysokość czynszów. Najdroższe w naszym kraju są lokale w galeriach handlowych, zwłaszcza najlepiej położonych, dobrze rozpoznawalnych tego typu obiektach w dużych miastach. Czynsze najmu najlepszych lokali w topowych obiektach w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu mogą wynosić około 150 – 220 zł/mkw. W Warszawie mogą być jednak o ponad 100 proc. wyższe, czyli sięgające 400 – 500 zł za metr.

Ulice handlowe w odwrocie

Polski handel obecnie jest w dużej mierze zdominowany przez nowoczesne duże obiekty. Niestety cierpi na tym tkanka miejska. Odpływ klientów przejawia się w słabości polskich ulic handlowych. Wg raportu Cushman and Wakefield z jesieni ubiegłego roku najdroższą ulicą handlową świata jest Piąta Aleja w Nowym Jorku z rocznymi czynszami na poziomie 29 tys. euro za metr kwadratowy.

Polskie ulice handlowe plasują się daleko w tyle takiego zestawienia. Najwyżej notowany jest Nowy Świat w Warszawie z rocznym czynszem na poziomie 1080 euro za mkw rocznie. Oznacza to, że najwyższe czynsze najmu w naszym kraju wynoszą około 400 zł za metr kwadratowy miesięcznie. Nowy Świat uplasował się na 40 miejscu w globalnym rankingu. C&W wśród najlepszych lokalizacji krajowych w pierwszej trójce wyróżnił jeszcze: Floriańską w Krakowie i Chmielną w Warszawie. W pierwszej 10 jest 5 lokalizacji warszawskich i 2 krakowskie. Zaskakiwać może wysoki wynik ulic handlowych Katowic – na 6 miejscu jest ulica 3 Maja, a na 10 – Stawowa. Z kolei zaskakująco nisko plasują się najatrakcyjniejsze lokalizacje handlowe przy ulicach w Poznaniu czy Wrocławiu – oba te miasta cechują się największym w kraju nasyceniem galeriami handlowymi. I tak – najlepsza ulica handlowa Poznania to Półwiejska, sklasyfikowana dopiero na 6 miejscu, natomiast we Wrocławiu najwyższe czynsze spotykamy na Świdnickiej, jednak jest ona w zestawieniu dopiero na miejscu 11. Czynsze przy Świdnickiej kształtują się na poziomie około 160 zł/mkw. miesięcznie.

Z czego wynika stosunkowa słabość ulic handlowych w Polsce? Eksperci wskazują, oprócz ekspansji dużych obiektów, także na brak wystarczających zasobów atrakcyjnych lokali, w prestiżowych obiektach – które mogłyby przyciągać światowe marki. Trzeba jednak zaznaczyć również, że sytuacja powoli się poprawia, dzięki nowym projektom inwestorów komercyjnych, którzy chętniej rewitalizują w miastach starsze budynki i dostosowują je do nowych funkcji.

Warto również zaznaczyć, że choć duże obiekty handlowe zdominowały polski rynek, obecnie potencjał tego typu formatów też się wyczerpuje. Poziom nasycenia nowoczesnym powierzchniami handlowymi w Polsce, wynoszący około 250 metrów kwadratowych na 1000 osób, jest zbliżony do wyniku z Europy Zachodniej. W takich miastach jak Poznań i Wrocław wskaźnik ten zresztą jest kilka razy wyższy. Centra handlowe w Polsce, które zadomowiły się u nas kilkanaście lat temu, obecnie częściej „wchodzą” już do mniejszych ośrodków. Deweloperzy zdając sobie sprawę, że na dużych rynkach coraz częściej „nie ma miejsca”, realizują projekty w miastach małych i średnich miejscowości. Centra handlowe odczuwają nie tylko coraz większą konkurencję i ostro rywalizują o klientów, ale również zmagają się z ekspansją handlu internetowego.

Dlatego też wynajem w dużym obiekcie handlowym wcale nie musi gwarantować sukcesu i często nie gwarantuje. Wracając do atrakcyjnych lokalizacji – na pewno poza dużymi miastami są nimi również ośrodki turystyczne.

Z danych analityków WGN wynika, że w miejscowościach takich jak Ustka, Międzyzdroje, Mielno nad Bałtykiem czynsze bardzo atrakcyjnie położonych lokali, przy głównych deptakach, w centrach miejscowości, mogą przekraczać 100 zł/mkw.

Monika Prądzyńska

Dział Analiz WGN

Translate »