Gildia Reżyserów Polskich wprowadzi się do Fabryki Norblina

Do grona najemców rewitalizowanej przez Grupę Capital Park Fabryki Norblina dołącza Gildia Reżyserów Polskich. Organizacja zrzeszająca największe i najbardziej utytułowane osobistości polskiego filmu, takie jak Agnieszka Holland, Paweł Pawlikowski, Krzysztof Zanussi, Wojciech Smarzowski, Małgorzata Szumowska czy Andrzej Saramonowicz, przeniesie tu swoją siedzibę, a także stanie się jednym z najważniejszych animatorów i organizatorów życia kulturalnego na terenie dawnej fabryki.
Gildia zmieni swoją dotychczasową siedzibę z ul. Chełmskiej, gdzie znajdują się studia filmowe i mająca ponad 70-letnią tradycję Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Najważniejsza polska organizacja reżyserska zdecydowała się kontynuować swoją misję w przestrzeni zrewitalizowanej Fabryki, a co najważniejsze – jej członkowie będą współtworzyć ofertę kulturalną nowo powstającego tam kina.
– To dla nas ważny moment – w nowym miejscu będziemy tworzyć kino nie tylko tak, jak robiliśmy to do tej pory. Chcemy kreować miejsce do twórczej dyskusji o filmie i szeroko pojętej sztuce z różnorodnymi środowiskami. Mamy nadzieję, że jako największa w Polsce organizacja zrzeszająca reżyserów filmowych będziemy czerpać wiele kreatywnej energii z codziennych spotkań z innymi artystami, obecnych w przestrzeni Fabryki, a także stworzymy miejsce, którego działalność będzie miała istotny wpływ na obraz środowiska filmowego w Polsce – komentuje Agnieszka Holland, reżyserka filmowa i honorowa przewodnicząca Gildii Reżyserów Polskich.
Autorem koncepcji przeniesienia siedziby Gildii Reżyserów Polskich do Fabryki Norblina jest jej sekretarz – Andrzej Saramonowicz.
– Ten pomysł narodził się podczas mojej współpracy z Fundacją Fabryki Norblina przy programie stypendialnym dla młodych muzyków, Music Masterclass. Jestem pewien, że Fabryka Norblina będzie miejscem, wokół którego tworzyć się zacznie nowoczesna, artystyczna bohema. Jako Gildia chcemy być tu obecni. Chcemy prowokować do dyskusji o filmie, pokazywać widzom kulisy naszej pracy, tworzyć ważne artystycznie wydarzenia, spotykać się z innymi twórcami, ale przede wszystkim chcemy mieć możliwość ponownego bezpośredniego kontaktu z widzami, kiedy to tylko będzie możliwe. Twórcy i odbiorcy to jedna całość – mówi Andrzej Saramonowicz, reżyser i scenarzysta.
Reżyserskie stowarzyszenie obejmie swoim wsparciem merytorycznym autorskie kino, zlokalizowane w rewitalizowanym kompleksie. Za sprawą zainaugurowanej właśnie współpracy stanie się ono prężnie działającym centrum kulturalnym, obfitującym w różnorodne wydarzenia filmowe i artystyczne, a dla reżyserów – nowym miejscem codziennej pracy i spotkań z widzami. Planowane są m.in. prelekcje mistrzowskie z reżyserami i wybitnymi postaciami świata kinematografii, premiery kinowe z panelami dyskusyjnymi, retransmisje ważnych wydarzeń oraz uroczyste gale branżowe.
– Na całym świecie nie brak przykładów, gdy kina współtworzone przez gildie reżyserskie stawały się tętniącymi wydarzeniami i filmowymi sercami miast. Wierzymy, że w naszym przypadku stanie się podobnie. Naszą ambicją jest być mecenasem sztuki i wraz z powołaną przez nas do życia Fundacją animować przestrzeń Fabryki Norblina, zapraszając do jej współtworzenia różnorodnych artystów. Chcemy, aby polscy reżyserzy oraz twórcy filmowi czuli się w naszym kinie jak u siebie, spędzając tu jak najwięcej czasu na spotkaniach i pracy twórczej. Jesteśmy zaszczyceni, że wraz z tak znamienitymi postaciami polskiej kinematografii będziemy mogli budować mocną pozycję Fabryki Norblina na kulturalnej mapie Warszawy. Dziękuję Panu Andrzejowi Saramonowiczowi za pomysł naszej współpracy – mówi Kinga Nowakowska, członek zarządu i dyrektor operacyjna Capital Park, odpowiedzialna za projekt rewitalizacji Fabryki Norblina.
Gildia Reżyserów Polskich to związek zawodowy, zrzeszający ponad 200 osób – utytułowanych twórców filmowych. Działa od 2013 roku. Został założony z inicjatywy najbardziej znanych i cenionych polskich reżyserów filmów fabularnych, m. in. Wojciecha Smarzowskiego, Krzysztofa Krauze i Agnieszki Holland. Współpraca z tą organizacją to kolejny etap budowania strategii zrewitalizowanej Fabryki Norblina, gdzie kultura i sztuka będzie odgrywać jedną z kluczowych ról.
Inwestorem i pomysłodawcą rewitalizacji Fabryki Norblina jest Grupa Capital Park. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia PRC Architekci. Głównym wykonawcą jest firma Warbud SA, z którą współpracują m.in. Soletanche Polska, Maat4 i TKT Engineering. Za działania związane z konserwacją zabytków odpowiada firma Monument Service.
fot. materiały prasowe