Industrialny duch Warszawy na sprzedaż

Chwilę po sukcesie ekologicznej inwestycji Aurec Home na Włochach, deweloper startuje ze sprzedażą najnowszego przedsięwzięcia, biorąc na warsztat historyczną zabudowę dzielnicy Ursus, przy ulicy Dyrekcyjnej.

Osiedle Fabrica Ursus, którego budowa wystartowała 15 czerwca 2021, będzie swoistym połączeniem przyszłości z przeszłością, w nowatorskim projekcie Adama Wagnera z PBPA Projekt. Na terenie przeznaczonym pod budowę inwestycji, znajdują się pozostałości zabudowań legendarnych Zakładów Mechanicznych URSUS, będące pod ochroną konserwatora zabytków. Aurec Home w myśl europejskiego trendu architektonicznego, podejmuje się rewitalizacji zabytkowych budynków i uczynienia z nich części wypoczynkowo-usługowej, na nowo powstającym industrialnym osiedlu.

“Zabytkowe obiekty poprzemysłowe stanowią element tożsamości kulturowej regionów. Wiele z nich to obiekty historyczne, wpisane trwale w krajobraz miasta. Za ich wykorzystaniem do nowych funkcji przemawia fakt, że zbudowane są one często z dobrej jakości materiałów, a ich konstrukcja jest masywna, co przyczynia się do zachowania dobrego stanu technicznego tego typu budynków. Jakościowo są często lepsze niż współczesne realizacje mieszkaniowe.” – pisze Agnieszka Turek w artykule “Rewitalizacja obszarów poprzemysłowych na cele mieszkaniowe” dla Muzeum Historii Polski

Na działce o powierzchni 2,5 ha deweloper przewiduje budowę 800 mieszkań, o metrażu od 35 do 100 m2, ulokowanych w 6-7 kondygnacyjnych budynkach mieszkalnych. Przewidywany termin oddania inwestycji do użytku przypada na 2027 rok, natomiast ukończenia pierwszego etapu możemy się spodziewać już w maju 2023 roku. Aurec Home zaplanował łącznie 5 etapów budowy.

Industrialne osiedla to gorący temat ostatnich 10 lat rynku nieruchomości, obecny w wielu europejskich miastach o przemysłowych korzeniach.

“Obszary poprzemysłowe to miejsca o dużym potencjale w kontekście rozwoju ośrodków miejskich oraz poprawy ich wizerunku, o czym świadczą liczne przykłady.” – piszą Alina Maciejewska i Marianna Ulanicka z PAN-u.

Fabrica Ursus dołączy do tak prestiżowych adresów, jak zrewitalizowana londyńska dzielnica portowa Docklands czy gazomierze w Wiedniu, przekształcone na centrum mieszkalno-rozrywkowe. W Polsce prym w industrialnych inwestycjach wiedzie pofabryczna Łódź, natomiast w stolicy osiedle Aurec Home będzie jedną z nielicznych tego typu inwestycją.

fot. materiały prasowe