Jak Polacy dekorują swój dom na święta

W grudniu świąteczna gorączka dopada wielu z nas. Widać ją po zakupowym szale, dzierganych swetrach z podobizną Świętego Mikołaja lub Rudolfa oraz wszechobecnymi piernikami. O tym, że zbliża się Boże Narodzenie, informują otaczające nas dekoracje na ulicach, w biurach oraz galeriach. A jak Polacy przygotowują na ten wyjątkowy czas swoje mieszkania? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w raporcie portalu wnętrzarskiego Homebook.pl „Jak Polacy dekorują swój dom na święta?”.

Badania zostały przeprowadzone na początku grudnia 2015 roku, a udział w nich wzięło 1800 kobiet oraz 77 mężczyzn. Znaczna większość badanych to osoby powyżej 26 roku życia.

Pierwszym poruszonym w raporcie tematem była kwestia potrzeby dekorowania mieszkań w okresie świątecznym. Niemal 99% ankietowanych potwierdziło, że ich domy zmieniają się na święta.

Im więcej, tym lepiej

„Dekorują prawie wszyscy, ale nie wszyscy w tym samym czasie. Z naszego raportu wynika, że ponad połowa ankietowanych, 57 procent, zaczyna dekorować domy z okazji świąt Bożego Narodzenia w drugiej połowie grudnia, czyli krótko przed świętami, kiedy przeważnie prezenty są już kupione, a dania wybrane. Z początkiem grudnia, czyli z przyjściem Mikołajek, w domach 40% ankietowanych pojawiają się pierwsze dekoracje. Niecałe 4% Polaków, którzy wzięli udział w ankiecie, decyduje się na świąteczne dekoracje już w listopadzie – tak wczesne wprowadzanie w bożonarodzeniowy nastrój, jak w wielu krajach za granicą, w Polsce nie cieszy się jeszcze dużą popularnością. Jednak warto zauważyć, że aż 68% ankietowanych kupuje lub robi ozdoby świąteczne co roku. Zaledwie 18% badanych zmienia je raz na dwa lata, a około 7% co trzy lata lub rzadziej. Do najczęściej wybieranych dekoracji świątecznych należą: stroiki (znajdują się u 85% badanych), świece (82%), tekstylia świąteczne (80%), dekoracje okien (66%), dekoracje drzwi (58%), dekoracyjne oświetlenie (60%) oraz girlandy lub świecące skarpety (30%). Do świątecznych ozdób należy również oryginalne oświetlenie, którym dekoruje swoje mieszkania 82% ankietowanych.” – mówi Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

Polacy dekorują nie tylko wnętrza mieszkań. Dla 60% ankietowanych ważna jest również świąteczna oprawa balkonów, tarasów czy ogrodów.

Świąteczna choinka

Z raportu Homebook.pl wynika, że najważniejszą świąteczną dekoracją jest choinka. Kiedy zaczyna ona rozświetlać swoim blaskiem nasze domy? Aż 59% ankietowanych przyznało, że drzewko rozstawia w trzecim tygodniu grudnia, a 23% – dopiero w Wigilię. Niewielu decyduje się na strojenie choinki wcześniej niż przed 21 dniem miesiąca. Polacy coraz częściej decydują się na żywe drzewka. Aż u 64% ankietowanych w tym roku stanie prawdziwa choinka, u 27% sztuczna, a 9% badanych jeszcze nie zdecydowało, którą wersję wybrać.

Polacy są bardziej zgodni, jeśli chodzi o wielkość choinki – u 84% ankietowanych mierzą one ponad 100 cm. Kiedy jednak rodzaj drzewka zostanie już wybrany, czas na dekoracje. Z przeprowadzonego badania wynika, że do najczęściej wybieranych ozdób choinkowych należą oczywiście bombki oraz światełka (znajdują się na choinkach 95% ankietowanych), a także łańcuchy (59%), gwiazda betlejemska (42%), dzwoneczki (38%), słodycze (33%). W niewielu domach na choinkach zawisają również orzechy (9%) oraz jabłka (7%). Ciekawe jest to, że aż 33% ankietowanych wskazało, że ozdabiają swoje choinki ręcznie robionymi dekoracjami. Przekłada się to również na pochodzenie ozdób – 56% ankietowanych zdeklarowało, że część z nich kupuje w sklepach, a część wykonuje razem z rodziną i bliskimi.

Diabeł tkwi w kolorach

„Jakie odcienie najbardziej kojarzą się ze świętami? Czerwony, czyli kolor stroju Świętego Mikołaja oraz barszczu, biały, czyli kolor prószącego za oknem śniegu, srebro przypominające gwiazdy na niebie oraz złoty – światło bijące z choinki i płomieni świec. Podobnymi skojarzeniami podczas świątecznego dekorowania swoich domów kierują się osoby, które wzięły udział w badaniu Homebook.pl.” – mówi Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

Według odpowiedzi 47% ankietowanych dekoracje choinkowe są wielobarwne, jednak niewiele mniej, bo 43% badanych zdecydowało się na dwa kolory ozdób choinkowych, a 10% odważnie wybrało jeden kolor przewodni podczas strojenia zielonego drzewka. Kolory, które dominują na polskich choinkach to: czerwień (51%), złoto, (49%), srebro (41%) oraz biel (39%). Rzadziej decydujemy się na kolor niebieski (13%) oraz fioletowy (7%).

Podano do stołu wigilijnego

Według raportu aż 96% badanych przyznało, że ozdabia również stół wigilijny. Podstawą – dla 93% ankietowanych – jest dekoracyjny obrus. Wśród klasycznych świątecznych potraw znajdują się również wskazane przez 90% badanych świeczki oraz świeczniki, serwety (62%), stroiki (73%). Zaledwie 26% Polaków decyduje się na ozdobienie stołu wigilijnego jednym z ważniejszych symboli, czyli gwiazdą betlejemską. Niespełna 22% ankietowanych stawia na stole wigilijnym lampiony, 20% kwiaty, 16% bombki, a 14% wianki. Kolorystyka stołu wigilijnego odzwierciedla świąteczne barwy wskazane wcześniej przez ankietowanych. Jednak dodatkowym kolorem, który możemy znaleźć na bożonarodzeniowym stole jest zieleń, na którą wskazało 20% badanych.

Wydatki i inspiracje

„O tym, jak ważne dla Polaków są świąteczne dekoracje, świadczy również fakt, że hojnie podchodzą oni do kupowania ozdób. Z raportu można wywnioskować, że najliczniejsza grupa badanych, czyli 34%, zadeklarowała, iż na wszelkie dekoracje wydaje od 100 do 200 złotych. Aż 20% przeznacza na ten cel od 200 do 300 złotych. Na dekoracje świąteczne, których koszt nie przekracza 100 złotych, decyduje się 19% ankietowanych. Nieliczni, czyli mniej niż 10% badanych, przeznacza na ozdoby od 300 do nawet ponad 1000 złotych.” – dodaje Anna Poprawska.

Do zakupu wszelkiego rodzaju świątecznych ozdób skłaniają pomysły, z których czerpiemy inspiracje. Według raportu Homebook.pl 59% badanych natchnienia szuka w Internecie, 26% samemu wymyśla ciekawe dekoracje, a 10% wyszukuje je w czasopismach.

Z raportu wynika również, że 40% ankietowanych decyduje się na tradycyjną aranżację bożonarodzeniową. Mniej liczną grupę stanowią wielbiciele nowoczesnego designu – 20% – oraz stylu skandynawskiego – 14%. W gronie zainteresowań znalazł się też styl glamour (9%), minimalistyczny (6%) oraz vintage (4%). Mimo różnic, można stwierdzić, że dekoracje Polaków są stosunkowo podobne do siebie. Świąteczne wnętrza wypełnione są mniejszymi lub większymi ozdobami w ciepłych kolorach. Bożonarodzeniowa atmosfera panuje w polskich domach niemal cały grudzień, co z całą pewnością pozytywnie wpływa na nastrój ich mieszkańców. Dla niezdecydowanych, poszukujących nowych inspiracji oraz dla wszystkich fanów pięknych wnętrz nie tylko od święta portal Homebook.pl przygotował tysiące ciekawych aranżacji. Może wśród nich znajdzie się pomysł na świąteczne dekoracje dla Twojego wnętrza?

www.homebook.pl

homebook_ankieta_swiateczna_m

fot. Czerwień, biel, złoto i srebro to kolory dominujące w polskich domach w świątecznym okresie / Homebook.pl

 

Translate »