Warszawa: Między wielką płytą a nowym budownictwem

Po raz kolejny najbardziej popularną dzielnicą Warszawy jest Mokotów, który cieszy się niezmienną estymą. Do zakupu zachęca też dość duży przekrój ofert, począwszy od niedrogiego budownictwa z lat 70-tych aż po najwyższej klasy apartamenty.

Jak zwykle doceniana jest tam dobra komunikacja (metro) oraz rozwinięta infrastruktura. 15 procent wszystkich mieszkań sprzedanych przez doradców Metrohouse dotyczy właśnie tej dzielnicy.

Drugie miejsce (11 proc. transakcji) zajmuje Bemowo. Przyczynił się do tego intensywny rozwój budownictwa deweloperskiego i przystępne jak na warunki warszawskie ceny mieszkań. Bliskość trasy S8 poprawia też komunikację z innymi dzielnicami.

W czołówce najpopularniejszych dzielnic znajdują się też m.in. Białołęka, Wola, Ursynów i Bielany.

Najdrożej w Śródmieściu

Bezdyskusyjnie najdroższą lokalizacją pozostaje Śródmieście Warszawy, gdzie ceny transakcyjne przekraczają 9500 zł z m kw. Taniej, ale nadal powyżej 8000 zł, kształtują się średnie ceny na Mokotowie. Jeszcze tańszy jest Wilanów (7800 zł), Żoliborz (7700 zł) i Wola (7600 zł). Jeżeli poszukujemy tańszych mieszkań warto wybrać Białołękę, Targówek, Pragę Północ, czy południowo-wschodnie dzielnice Warszawy takie jak np. Wawer.

Po 3 pokoje i więcej na Ursynów i Wilanów

W podsumowaniu roku widać dość duże różnice w metrażach mieszkań nabywanych w poszczególnych dzielnicach. Na największe metraże zgłaszaliśmy zapotrzebowanie w Wilanowie, gdzie sprzedawane mieszkanie miało dużą, nawet jak na warunki warszawskie powierzchnię – przeciętnie 77 m kw. Duże lokale były sprzedawane także na Ursynowie, gdzie kupowano średnio 69 m kw. Lokale o średnim metrażu powyżej 60 m kw. kupowaliśmy jeszcze tylko na Bemowie. Natomiast najmniejsze mieszkania kupowane były na Pradze Północ i na Woli (średnio po 45 m kw.) oraz na Pradze Południe i w Ursusie (47 m kw.).

ceny mieszkań w Warszawie _2015r.

Ceny mieszkań w Warszawie, 2015 rok / źródło: Metrohouse

Nowe mieszkania kontra wielka płyta

Co trzecia transakcja na rynku wtórnym dotyczyła mieszkań wybudowanych po 2000 roku. Był to najliczniej reprezentowany segment sprzedawanych mieszkań. Równie popularne (30 proc. transakcji) były mieszkania wybudowane w latach 1970-1990, z których większość to bloki z wielkiej płyty, które nie tracą wcale na popularności z uwagi na przystępne ceny. W transakcjach Metrohouse pojawiają się ceny nawet poniżej 5000 zł za m kw. lokalu w budynku wybudowanym w tej technologii (szczególnie przy większych metrażach mieszkań). To także nieliczna część rynku, która umożliwia spełnienie warunków uprawniających do dopłat w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

Autor: Marcin Jańczuk, Metrohouse

 

Translate »