Kobiecy wypad za miasto

Wiosenny piknik, weekend spędzony w gronie przyjaciółek lub wypad do SPA w „babskim gronie” to idealny plan na pierwsze tygodnie wiosny. Pogoda sprzyja, a po długiej zimie chętnie korzystamy ze słońca. Jeżeli planujemy podróż samochodem, warto odpowiednio się przygotować.

Część urlopowiczek zabierze swojego pupila, o którego bezpieczeństwo też warto zadbać. Co zrobić w przypadku, gdy złapiemy gumę? Jaki jest średni koszt holowania samochodu i dlaczego warto przygotować się na każdą ewentualność?

Jak wynika ze statystyk policyjnych za rok 2016, wiosną miało miejsce prawie 8 tys. kolizji, co stanowi aż 23 proc. wszystkich zdarzeń w skali roku. – Kapryśna pogoda, trudne warunki na drogach i zaniedbane auto to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków wiosną. Jeśli wybieramy się na wiosenną wycieczkę powinniśmy zadbać o odpowiedni stan samochodu, wykonać przegląd i upewnić się, że mamy odpowiednie ubezpieczenie – mówi  Marek Dmytryk, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer. Co więcej, z badania przeprowadzonego przez Pactor Sp. z o.o. wynika, że większość kobiet nie jest przygotowana na wypadek nieprzewidzianych sytuacji drogowych. Aż 42 proc. z nich dzwoni do swojego partnera, gdy złapią przysłowiową „gumę”. Jak poradzić sobie samodzielnie i przede wszystkim – co zrobić, by zapewnić sobie bezpieczną i spokojną podróż?

Kiedy złapiesz gumę

Podstawową kwestią, którą panie powinny się zająć zanim wyruszą na wiosenną wycieczkę, jest wymiana opon zimowych na letnie. Ogumienie powinno się zmienić w czasie, gdy średnia temperatura powietrza ustabilizuje się na poziomie ok. +7 st. C. Pamiętajmy, że względów bezpieczeństwa nie warto spieszyć się z ich wymianą, ponieważ lepiej jest zmienić opony zbyt późno, niż dać się zaskoczyć mroźnemu porankowi czy opadom śniegu. Wybierając się nawet na krótką wycieczkę, powinniśmy również sprawdzić koło zapasowe. Okazuje się, że wielu kierowców nie wie czy ma koło zapasowe w samochodzie, ani w jakim stanie się ono znajduje. Kobiety liczą na pomoc swoich partnerów, ale warto, by wzięły sprawy w swoje ręce. – Nowy komplet letnich opon, czy sprawne koło zapasowe, nie gwarantuje nam, że podróż odbędzie się bez niespodzianek. Wśród wielu zdarzeń, które mogą spotkać na drodze kierowców jest również sytuacja, w której opona ulega uszkodzeniu. Jeżeli nie chcemy martwić się pękniętą lub przebitą oponą, warto posiadać ubezpieczenie Auto Assistance Opony, za które zapłacimy jedynie 7 zł rocznie. W ramach ubezpieczenia Gothaer zorganizuje i pokryje koszty wymiany koła, holowania pojazdu do najbliższego warsztatu, jeżeli wymiana opony na miejscu nie jest możliwa lub naprawy uszkodzonego ogumienia – mówi Marek Dmytryk z Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer.

Zwierzak bezpieczny w podróży

Piknik nad wodą, wycieczka do lasu lub zwiedzanie – wiosenny weekend to okazja do aktywnego spędzenia czasu z naszym czworonogiem. Wiele osób podróżuje ze zwierzętami – nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że podczas kolizji, niezabezpieczony odpowiednio pupil może ucierpieć. Przede wszystkim powinniśmy unikać przewożenia zwierząt na fotelu obok kierowcy lub na desce rozdzielczej. Małe koty i psy (do 10 kg) należy przewozić w odpowiednio dostosowanym transporterze. Pamiętajmy, by przypiąć transporter pasami do tylnego siedzenia (najlepiej bokiem do kierunku jazdy). Dla pupila, który podróżuje z nami samochodem pamiętajmy, aby zabrać ulubioną karmę, miskę na wodę, koc czy zabawki. Na wszelki wypadek, przed samym wyjazdem powinniśmy też przygotować listę z adresami najbliższych weterynarzy czy aptek. – Pamiętajmy, że jeśli podczas wycieczki doszło do stłuczki, a nasz zwierzak ucierpiał – również może liczyć na fachową pomoc, np. w ramach ubezpieczenia Auto Assistance Gothaer TU S.A. Natychmiastowa reakcja, może uratować naszego ulubieńca. Poszkodowany w wypadku pupil, będzie przetransportowany do lecznicy i otrzyma odpowiednią pomoc weterynaryjną. W sytuacji, gdy sami doznaliśmy obrażeń i nie możemy sprawować opieki nad zwierzęciem, ubezpieczyciel zorganizuje i pokryje koszty przewiezienia zwierzęcia do wyznaczonego opiekuna lub jego pobytu w schronisku, czy hotelu – mówi Marek Dmytryk.

Co robić w przypadku stłuczki?

Trudno przewidzieć wszystkie zdarzenia na drodze. Dla kobiet, które pierwszy raz uczestniczą w kolizji, taka sytuacja może okazać się stresująca. Często panikujemy, nie wiemy od czego zacząć i jak się zachować. Po pierwsze powinniśmy sprawdzić, czy nikomu nie stała się krzywda, a także zabezpieczyć pojazd, tak, by nie zagrażał innym uczestnikom ruchu. Kiedy nie ma wątpliwości, po czyjej stronie leży wina, uczestnicy kolizji powinni spisać oświadczenie – obecność policji nie zawsze jest konieczna. Spisuje je zawsze sprawca i robi to ,,od ręki”, podpisując się na oświadczeniu. Taki dokument jest niezbędny, kiedy ubiegamy się o odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Warto jednak zawiadomić policję, kiedy sprawca zdarzenia uchyla się od przyjęcia odpowiedzialności za szkodę i napisania stosowanego oświadczenia  Zgłoszenie szkody możemy dokonać w Gothaer TU, nawet kiedy sprawca zdarzenia jest ubezpieczony w innym zakładzie ubezpieczeń, z uwagi na posiadaną opcję Bezpośredniej Likwidacji Szkody.

Holowanie – po wypadku albo z powodu usterki

Każdemu kierowcy może się zdarzyć przykra niespodzianka podczas podróży samochodem. Często w takiej sytuacji nie mamy wyjścia i musimy skorzystać z pomocy drogowej i holowania. Średnia cena za przewóz samochodów w Polsce na krótkich trasach (do 300 km) wynosi około 400 zł. Przy trasach powyżej 300 km stawka to około 1,4 – 1,7 zł  za kilometr – wtedy zapłacimy od 600 do 900 zł[1]. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, gdy razem z koleżankami wybrałyśmy się za granicę, np. do naszych sąsiadów. – Ubezpieczenie, które ma w swoim zakresie także holowanie pojazdu może okazać się ratunkiem dla naszego portfela. Koszt przywiezienia na lawecie samochodu zza granicy może wynosić kilka tysięcy złotych.

– Dla pań, które chcą mieć dodatkową ochronę w przypadku sytuacji awaryjnych – mowa oczywiście o pomocy mechanika, holowaniu pojazdu, samochodzie zastępczym itd., polecam ubezpieczenie Assistance – podsumowuje Marek Dmytryk.

[1] http://www.info.clicktrans.pl/ile-kosztuje-transport-samochodow-w-polsce/

fot. materiały prasowe

Translate »