Konkurs wrocławskiej edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha rozstrzygnięty

Mała, domowa elektrownia, świecące buty zapobiegające odmrożeniom oraz mobilny pojemnik na odpady dla rowerzystów to prototypy wynalazków nagrodzone 12 czerwca br. podczas gali finałowej Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha we Wrocławiu. Uroczystość zakończyła IV edycję programu edukacyjnego dla uczniów dolnośląskich gimnazjów obejmującego warsztaty kreatywne na Politechnice Wrocławskiej i konkurs na pomysł urządzenia przydatnego w domu, ogrodzie lub w pojeździe mechanicznym.

Do konkursu tegorocznej edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha gimnazjaliści zgłosili rekordową liczbę blisko 90 pomysłów na wynalazek. 10 projektów w Warszawie i 10 we Wrocławiu zakwalifikowało się do etapu finałowego, w którym uczniowie mieli za zadanie przygotować prototyp urządzenia codziennego użytku. Jury, w którego skład weszli koordynator programu dr inż. Tadeusz Lewandowski, rzecznik patentowy Anna Meissner, redaktor naczelna Akademickiego Radia LUZ Monika Maziak, reprezentanci kół naukowych działających na uczelni oraz przedstawiciel firmy Robert Bosch, wybrało trzy najlepsze prototypy.

I miejsce – „Elektrownia w Twoim małym domu”, urządzenie służące do produkcji energii z naturalnych zasobów, zaprojektowane przez „Zespół 1″ z Gimnazjum nr 7 im. Tradycji Herbu Wrocławia. Opiekun: Izabela Grygorowicz.

SO5b-06.14 model

II miejsce – „Golden shoes”, buty zapobiegające odmrożeniom, wyposażone w lampkę zasilaną dynamem, zaprojektowane przez zespół „Golden Team” z Gimnazjum w Świerzawie. Opiekun: Piotr Melnarowicz.

SO5d-06.14_buty

III miejsce – wynalazek „BikeTrash Box (BTBox)”, służący do gromadzenia odpadów produkowanych przez rowerzystów. Zaprojektowany przez zespół „Roweromaniacy” z Gimnazjum nr 39 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Opiekun: Joanna Dyrcz.

SO5f-06.14 _BTBox

– We Wrocławiu Akademia Wynalazców odbywa się po raz trzeci. Obserwujemy, że z każdym rokiem program jest coraz bardziej popularny i rozpoznawalny wśród uczniów i nauczycieli. Przekłada się to również na liczbę wynalazków zgłoszonych do konkursu. Szczególnie cenne dla nas, kadry akademickiej, jest świeże spojrzenie na wynalazczość i zaskakujące pomysły młodzieży – powiedział Tadeusz Lewandowski, przewodniczący jury konkursu na wynalazek i koordynator programu z ramienia Politechniki Wrocławskiej.

Zdobywcy pierwszego miejsca otrzymali tablety o wartości 1000 zł. Członkowie drugiego zespołu zostali nagodzeni aparatami umożliwiającymi natychmiastowe wywołanie zdjęć, zaś nagrodą za zdobycie trzeciego miejsca były głośniki bezprzewodowe. Opiekunowie zwycięskich zespołów oraz szkoły, które reprezentowali, otrzymali zestawy elektronarzędzi Bosch. Podczas gali wręczono również nagrodę, przyznaną w ramach głosownia przeprowadzonego wśród gimnazjalistów, za najciekawsze warsztaty. Otrzymało ją Stowarzyszenie Naukowe Studentów „AUTOMATYK” za organizację zajęć pt. „Jak zaprogramować windę?”.

– Podczas gali członkowie finałowych zespołów nie tylko zaprezentowali prototypy, ale także opowiedzieli o swoich inspiracjach, które najczęściej znajdowali w najbliższym otoczeniu. Fascynujący jest nie tylko efekt końcowy w postaci prototypu, ale również cały proces tworzenia – od pomysłu do jego realizacji. Gimnazjaliści, zgłaszając niemal 90 projektów w konkursie po raz kolejny udowodnili, że z sukcesem wykorzystali wiedzę zdobytą podczas warsztatów kreatywnych – powiedział Łukasz Kałucki, koordynator programu z firmy Bosch.

O programie

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla gimnazjalistów obejmujący warsztaty kreatywne na politechnikach i konkurs na wynalazek prowadzony przez firmę Robert Bosch od 2011 roku. Jego celem jest popularyzacja wśród młodzieży przedmiotów ścisłych – matematyki, fizyki, techniki oraz zainteresowanie jej uczelniami technicznymi, co może skutkować w przyszłości zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce oraz przyczynić się do promocji uzdolnionych młodych osób.

IV edycja programu „Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha” jest organizowana przy współpracy Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej. Projekt wspierają również Minister Edukacji Narodowej, Mazowiecki i Dolnośląski Kurator Oświaty, Prezes Polskiej Akademii Nauk i Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.

Wśród partnerów medialnych IV edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha znaleźli się: PAP Nauka w Polsce, Wiedza i Życie, Młody Technik, Victor Gimnazjalista, Akademickie Radio Kampus, Akademickie Radio Luz, portal Edukacja Internet Dialog oraz Edulandia.pl.

fot. Bosch

 

Translate »