Lokalizacja gwarancją sukcesu

Grzegórzki – niegdyś podkrakowska wieś, a dzisiaj tętniąca życiem, jedna z najprężniej rozwijających się dzielnic Krakowa. Każdego roku przybywa tutaj kilkanaście nowych budynków mieszkalnych i biurowców. Wciąż pojawiają się także nowi inwestorzy. Dlaczego wybierają właśnie Grzegórzki?

Kiedy w XIV wieku synowie stolnika sandomierskiego Jana Burka sprzedawali miastu wieś Grzegorzowice, z pewnością nie spodziewali się, że za kilkaset lat powstała w tym miejscu dzielnica Grzegórzki będzie jedną z najszybciej rozwijających się części Krakowa.

Wyrazem atrakcyjności Grzegórzek jest przede wszystkim liczba inwestycji deweloperskich. Każdego roku oddawane są do użytku nowe osiedla. Ostatnio do sprzedaży przeznaczono kolejnych 80 mieszkań.

– Rosnące zainteresowanie Grzegórzkami to zasługa zróżnicowania pod względem ceny i metrażu – ocenia Renata Książek z firmy Budrem Euro/Invest. – To ogromny komfort zarówno dla kupujących, którzy mogą dowolnie wybierać wymarzone mieszkanie oraz dla deweloperów, którzy dedykują swoje inwestycje różnym grupom odbiorców.

Co prawda, według raportu Krajowego Rynku Nieruchomości, dzielnica Grzegórzki nie należy do najtańszych – w ubiegłym roku średnia cena metra kwadratowego wyniosła 8234 zł. To jednak efekt dużego zróżnicowania lokali w tej części miasta. Chociaż najczęściej sprzedawane są mieszkania za ok. 7 tys./m kw.,w ofercie są także apartamenty o podwyższonym standardzie. Ich cena sięga 16 tys./m kw. Duża różnorodność dotyczy także samych inwestycji. Powierzchnia sprzedawanych mieszkań rozpoczyna się już od ok. 30 m kw. Z kolei bardziej wymagający klienci z łatwością znajdą przestronne apartamenty z tarasem lub ogródkiem.

Nie jest tajemnicą, że Kraków należy do czołówki polskich miast pod względem liczby biurowców. Tylko w ubiegłym roku krakowski rynek wzbogacił się o ponad 90 tys. m kw. powierzchni biurowych, a według szacunków w tym roku do użytku może zostać oddane kolejne 70 tys. mkw. W dużym stopniu będzie to zasługa aktywności deweloperów właśnie w dzielnicy Grzegórzki. W trakcie realizacji jest budowa biurowca przy Rondzie Mogilskim – Chopin Office. Ten dziewięciokondygnacyjny budynek dostarczy 20 tys. m kw. powierzchni biurowej. Kolejne 20 tys. m kw. będzie dostępne w biurowcu Axis. Zakończenie realizacji obu inwestycji planowane jest na lata 2016-2017.

Atrakcyjność dzielnicy docenia także sektor publiczny – obok Ronda Grzegórzeckiego powstanie bowiem nowy Ratusz Marszałkowski. Zgodnie z założeniem inwestora, w 2016 r. do użytku zostaną oddane trzy budynki, a w przyszłości pojawią się kolejne dwa obiekty.

Dynamiczny rozwój Grzegórzki zawdzięczają przede wszystkim lokalizacji oraz dobrej komunikacji z wieloma częściami Krakowa.

– Spacerem, w kilkanaście minut można stąd dotrzeć do Starego Miasta – podkreśla Katarzyna Hojda z Budrem/Euro Invest. – Dodatkowo, położeniew pobliżu Rond – Mogilskiego i Grzegórzeckiego powoduje, że mieszkańcy Grzegórzek mogą w wygodny sposób poruszać się po całym mieście.

Już teraz przez dzielnicę Grzegórzki przejeżdża kilkanaście linii tramwajowych i autobusowych, a w realizacji są kolejne inwestycje, które dodatkowo usprawnią sieć komunikacyjną. Obecnie trwają prace wykończeniowe przy budowie kluczowego odcinka Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. Estakada pomiędzy ulicami Lipską i Wielicką połączy Grzegórzki z Krowodrzą i Kurdwanowem. Na tej trasie planowane jest uruchomienie nowego połączenia z Małego Płaszowa w kierunku Ronda Grzegórzeckiego i Mogilskiego.

Na estakadzie będzie jeden przystanek zlokalizowany na wysokości peronów dworca PKP w Płaszowie. Będzie to element łączący komunikację miejską z kolejową.
Poza torowiskiem tramwajowym, na nowej 600-metrowej estakadzie, zostanie wygospodarowane także miejsce na ścieżkę rowerową. Dzięki temu, z Grzegórzek będzie można się dostać rowerem także na Kurdwanów i Bieżanów.

Obecnie z Grzegórzek bardzo szybko można dotrzeć do bulwarów Wiślanych, a także przejechać w kierunku Małego Płaszowa, Czyżyn i Kazimierza. Znacznym usprawnieniem dla rowerzystów będzie także realizacja kolejnych etapów budowy ścieżki przez Most Kotlarski. W planach jest jej przedłużenie aż do Niepołomic.

Most Kotlarski to także doskonała propozycja dla Krakowian spragnionych odpoczynku i turystów. W pobliżu znajduje się przystanek Krakowskiego Tramwaju Wodnego, skąd Wisłą można przepłynąć na Kazimierz, Salwator, a nawet do Tyńca.

Poza dynamiką inwestycji i rozwiniętą infrastrukturą, Grzegórzki wyróżniają się także aktywnością mieszkańców. Dla przykładu, obecnie mieszkańcy Grzegórzek są zaangażowani w projekt zielonego deptaku wzdłuż al. Powstania Warszawskiego, czyli tzw. superścieżki. Z ich udziałem od maja trwają warsztaty, podczas których wspólnie uzgadniana jest ostateczna koncepcja projektu.

Poza tym, mieszkańcy często sugerują władzom miasta pożądane kierunki rozwoju dzielnicy czy aranżacji przestrzeni miejskiej. Dzięki ich uporowi, w dzielnicy pojawia się wiele nowych zielonych terenów rekreacyjnych.

– Zaangażowanie mieszkańców to kolejny argument dla tych, którzy zastanawiają się, w której dzielnicy zamieszkać – podkreśla Renata Książek. – Poza doskonałą lokalizacją i ceną, liczy się także sąsiedztwo -dodaje.

Patrycja Grzybowska

fot. materiały prasowe