Mieszkania w kamienicach

Na wtórnym rynku mieszkaniowym alternatywą dla kupujących są mieszkania w kamienicach. Stanowią one obecnie około 17% oferty (wg danych WGN) i pomimo bardzo różnorodnej podaży nowych mieszkań, cieszą się nadal sporym zainteresowaniem. Ich zalety to atrakcyjna lokalizacja w centrach miast, a także niepowtarzalny klimat obszernych i wygodnych wnętrz.

Kupujący rozpoczynają od oceny atrakcyjności lokalizacji oraz ogólnego stanu budynku, w którym znajduje się mieszkanie. Bardzo duże znaczenie ma wygląd klatki schodowej – czy jest zadbana i czysta, podwórza, najbliższego sąsiedztwa. Jeżeli budynek jest bardzo zaniedbany, to na ogół odstrasza, nawet jeżeli mieszkanie jest atrakcyjne cenowo. Chyba że zarządca w najbliższych planach ma wykonanie prac remontowych i modernizacyjnych. Ważny jest zakres tych prac – czy dotyczą wspólnych przestrzeni komunikacyjnych, elewacji itp., czy również instalacji wewnętrznych, np. kanalizacji, co może mieć konsekwencje w ingerencję we wnętrze mieszkania. Zdecydowana większość mieszkań wystawianych do sprzedaży jest już po modernizacjach. Są też lokale do remontu, a ich atutem jest obniżona cena, nawet o 25% w porównaniu do średnich w danej lokalizacji.

Ceny mieszkań w kamienicach są zróżnicowane w zależności od lokalizacji na mapie miasta oraz standardu mieszkania, jak i samego budynku. W osiedlach uznawanych za atrakcyjne, mieszkanie po modernizacji osiągają ceny porównywalne z nowymi lokalami wybudowanymi w ciągu ostatnich 20 lat. Mieszkania w reprezentacyjnych kamienicach z początku XX wieku, które zachowały charakter miejskich rezydencji, a zwłaszcza te w prestiżowych lokalizacjach, mają wysokie stawki cenowe, jak dla apartamentów. Wówczas, w miastach takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdańsk cena metra kwadratowego może mieścić się w przedziale od 7 tys. zł do 14 tys. zł. Z kolei w lokalizacjach mniej atrakcyjnych, w sąsiedztwie zaniedbanych kamienic komunalnych, można znaleźć mieszkania z ceną zdecydowanie poniżej 4 tys. zł/ mkw.

Bezsprzeczną zaletą mieszkań w kamienicach jest większy komfort powierzchniowy i kubaturowy, wygodna przestrzeń do życia. Mieszkania takie mają swój niepowtarzalny klimat. Często, w przypadku kamienic z przełomu XIX i XX wieku, zachował się oryginalny wystrój wnętrz w postaci stiuków, rzeźbionej stolarki drzwiowej czy intarsjowanej mozaiki parkietowej. Koneserzy potrafią to docenić. Inną zaletą jest najczęściej lokalizacja w centrum miasta, z pełnym zapleczem handlowo-usługowym, w sąsiedztwie rozwiniętych węzłów komunikacyjnych. Jeżeli kamienicą zarządza dobrze zorganizowana wspólnota mieszkaniowa, to budynek i jego najbliższe otoczenie poddawane są bieżącym remontom, czego efektami są wyremontowane elewacje, zadbane podwórka z zielenią, a nawet z wydzielonymi miejscami parkingowymi dla mieszkańców.

Małgorzata Battek

Property Journal

 

Translate »