Moda na projekty mixed-use w Krakowie

Rynek biurowy w Krakowie, mimo rosnącego wskaźnika pustostanów, wciąż jest najbardziej rozwiniętym biurowym rynkiem regionalnym w Polsce. Eksperci Cresa Polska zwracają uwagę w raporcie „Occupier economics: Rynek biurowy w Krakowie I poł. 2019” na rosnącą wśród najemców popularność projektów typu mixed-use.

Zasoby krakowskiego rynku biurowego wzrosły w ciągu roku o ponad 16% i na koniec czerwca bieżącego roku wyniosły 1,35 mln mkw. Średnia roczna stopa wzrostu w okresie 5 lat osiągnęła poziom 16%. W pierwszej połowie bieżącego roku do użytku oddano aż 12 inwestycji biurowych o łącznej powierzchni prawie 90 tys. mkw. Wśród nowo oddanych projektów były między innymi: V.Offices (21 650 mkw., AFI Europe), Mogilska Office (12 500 mkw., Warimpex) oraz DOT Office F1 (9800 mkw., Buma).

W pierwszej połowie 2019 roku zanotowano rekordowy wolumen transakcji najmu. Wyniósł on prawie 135 tys. mkw. i był prawie dwukrotnie wyższy niż przed rokiem.

– W Krakowie dużą popularność zyskują kompleksy biurowe typu mixed use. Im większa wielofunkcyjność, która łączy w sobie strefę biurową, handlową i hotelową, tym większym zainteresowaniem cieszy się dany obiekt – mówi Karolina Słysz, doradca w dziale reprezentacji najemców biurowych w Cresa Polska. – Najemcy zwracają również uwagę na to, czy ich budynek oferuje powierzchnie coworkingowe lub biura serwisowane, które umożliwiają im optymalizację własnej przestrzeni biurowej w przypadku szybkiego wzrostu zatrudnienia oraz elastyczne planowanie rekrutacji pracowników, na przykład na potrzeby realizacji konkretnego projektu.

Największą transakcją pierwszej połowy na krakowskim rynku biurowym było wynajęcie 16 000 mkw. przez firmę Sabre w biurowcu Tischnera Office. Natomiast firma Akamai Technologies renegocjowała i powiększyła powierzchnię w Centrum Biurowym Vinci (11 500 mkw.). Trzecią co do wielkości umową był najem 8 600 mkw. przez firmę Ailleron w Podium Park.

– Wskaźnik pustostanów znajduje się w trendzie wzrostowym głównie z powodu dużej podaży obiektów biurowych. Na koniec pierwszej połowy tego roku wyniósł on 10%, czyli był o 0,7 p.p. więcej w porównaniu z analogicznym okresem w 2018 roku – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska. – Natomiast absorpcja powierzchni biurowej w pierwszym półroczu wyniosła ponad 60 tys. mkw., czyli o 4% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Czynsze pozostają na stabilnym poziomie i wynoszą 13-15,5 EUR/mkw. w centrum Krakowa oraz 10-14 EUR/mkw. w pozostałych lokalizacjach miasta.

fot. Hihg5ive, Kraków / mat. prasowe

 

Translate »