Na jesień wprawiamy bramy w ruch

Automatyka to coraz częściej spotykany element domowych podjazdów. Nic w tym dziwnego – napędy do bram przesuwnych nie tylko ułatwiają codzienne życie, ale zwiększają też bezpieczeństwo posesji. Kwestia doboru, montażu i utrzymania w porządku elektroniki wokół domu nie może pozostać dziełem przypadku. O porady poprosiliśmy eksperta – Sławomira Barana, Kierownika Serwisu FAAC Polska.

Co brać pod uwagę, gdy wybieramy napęd do bramy przesuwnej?

Należy zacząć od… samej bramy. Praktycznie do każdej możemy dokupić napęd, jednak nie każde urządzenie będzie z nią kompatybilne. Pomijając kwestię estetyki, w pierwszej kolejności powinniśmy dostosować siłę automatu. W specyfikacjach technicznych wartość tę podaje się zawsze w Newtonach (N). Im więcej, tym lepiej? Nie do końca. Zbyt mocny napęd to niepotrzebne koszty, aczkolwiek zdecydowanie warto wybierać urządzenia obsługujące nieco większy maksymalny ciężar skrzydła – tym bardziej, jeśli posiadamy bramę podwieszoną, a nie poruszającą się po szynie. Siłownik, który pracuje przez cały czas na maksymalnych obrotach, szybciej się zużywa. Odpowiednia rezerwa mocy pozwala uwzględnić takie dodatkowe czynniki, jak wykonanie i zużycie bramy, a także niekorzystne warunki pogodowe – np. silny wiatr czy zalegający śnieg.

W parametrach urządzeń do bram przesuwnych znaleźć można informacje o rodzaju zasilania. Co to oznacza dla laika?

Napędy do bram zasilane są napięciem 24V lub 230V, co przekłada się bezpośrednio na właściwości użytkowe. Urządzenia o napięciu stałym 24V przeznaczone są do bram otwieranych z umiarkowaną częstotliwością. Są bardziej uniwersalne – standardowo wyposaża się je w moduły przeciwzgnieceniowe zapobiegające uderzeniu bramy w przeszkodę, mogą być też sterowane jednym pilotem wspólnie z innymi elementami na domowym podjeździe – np. oświetleniem czy bramą garażową. W ich przypadku dobranie odpowiedniej mocy do wagi skrzydła jest szczególnie istotne, gdyż muszą one pracować bez najmniejszych oporów mechanicznych. Napędy o napięciu 230V mają większą siłę ciągu i lepiej radzą sobie z oporami np. zimą, dlatego sprawdzą się w przypadku ciężkich bram ozdobnych, wypełnionych deskami drewnianymi lub metalowymi okuciami.

Czy napęd do bramy można zainstalować samemu?

W cudownej erze zakupów internetowych nic nie stoi na przeszkodzie, by interesujący nas napęd nabyć w sieci. Ponieważ nie każdy sklep czy portal aukcyjny posiada autoryzację na sprzedaż i serwis gwarancyjny od producenta, warto odwiedzić autoryzowanego dealera urządzeń lub skonsultować się z odpowiednim działem technicznym w celu omówienia specyfikacji oraz zakresu „dozwolonych” czynności. Montaż na własną rękę praktycznie zawsze oznacza utratę gwarancji, jednak drobne prace konserwacyjne, takie jak np. zdjęcie obudowy i przeczyszczenie znajdującej się w środku mechaniki, są nie tylko wskazane, ale i mile widziane. Jeśli brama zaczyna jednak działać z wyraźnymi oporami to jest to sygnał, aby zwrócić się o pomoc do autoryzowanego serwisanta.

Jak zadbać o napęd do bramy przesuwnej podczas jesienno-zimowych chłodów?

Stan domowej bramy warto sprawdzać przynajmniej 1-2 razy do roku, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowej pluchy. To, co łatwo możemy poddać kontroli, to szyna przesuwna. Należy się upewnić, że zawsze jest ona wolna od liści, śniegu, lodu, piachu czy błota. W przypadku bram przesuwnych samonośnych zanieczyszczenia powinniśmy usuwać spod samego ogrodzenia, dlatego nie jest to najlepsze miejsce do sadzenia roślin lub do zbierania odgarnianych liści czy śniegu. W przypadku utrzymujących się niekorzystnych warunków atmosferycznych dobrym pomysłem może być regulacja siły napędu – tę czynność należy jednak powierzyć specjaliście.

Właśnie wysiadł prąd, a w mojej bramie nie ma osobnej furtki. Jak opuścić lub dostać się na posesję?

Gdy zasilanie bramy automatycznej zostaje odcięte, ta nie zwalnia się, lecz pozostaje zablokowana – to zabezpieczenie przed próbą dostania się na posesję przez osoby niepowołane. Markowe urządzenia do bram przesuwnych, takie jak znajdujące się w ofercie FAAC modele 746ER czy 840, posiadają mechanizm odblokowujący, który zwalnia skrzydło bramy za pomocą klucza indywidualnego i pozwala na obsługę ręczną. Funkcja ta przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy brama jest jedyną drogą prowadzącą na posesję.

Jakiego producenta wybrać?

Markowe urządzenia, zamontowane poprawnie i zgodnie ze swoim przeznaczeniem, stanowią gwarancję bezawaryjnej pracy przez długie lata. Dokonując wyboru producenta warto sprawdzić sieć jego dealerów oraz dostępność autoryzowanych serwisów. Kupno taniego urządzenia w markecie czy internecie zwyczajnie się nie opłaca, gdyż niemal pewne naprawy pochłoną środki, które z czystym sumieniem można przeznaczyć na sprawdzony, markowy sprzęt.

Translate »