Na weekend: Jak zrobić półkę na matę do jogi

  1. W pierwszym kroku wytnij zaokrąglone brzegi płyt, które będą podtrzymywały całą konstrukcję. Na każdej z trzech płyt wybierz jeden z boków o długości 50 cm i zaznacz kwadrat o bokach 8 × 8 cm w obu narożnikach. Następnie ustaw w cyrklu promień o długości 8 cm, umieść go w wewnętrznym narożniku każdego kwadratu i zaznacz linię cięcia zaokrąglonych zewnętrznych narożników płyty.
  2. W drugim kroku przygotuj miejsce na matę. Zmierz średnicę maty do jogi, a następnie użyj cyrkla do zaznaczenia okręgu ze zmierzoną średnicą obok jednego z kwadratów na jednej z mniejszych płyt. Narysuj dwie linie proste biegnące od najdalej wysuniętych punktów po lewej i prawej stronie okręgu do krawędzi boku płyty o długości 50 cm, tak aby powstał kształt litery U. Użyj wyrzynarki akumulatorowej PST 18 LI i brzeszczotu do cięć krzywoliniowych, aby wykonać cięcie wzdłuż zaznaczonej linii.

Wskazówka: Przed przystąpieniem do cięcia oklej powierzchnię taśmą malarską, aby zapobiec pękaniu drewna.

3. Aby później połączyć ze sobą dwie mniejsze płyty, zaznacz po trzy otwory na każdej płycie (jeden pośrodku i dwa po bokach w odległości 5 cm od krawędzi), a na dużej płycie na wysokości 0,9 cm i 50 cm od krótszego boku płyty bez zaokrąglonych krawędzi. Następnie użyj akumulatorowej wiertarko-wkrętarki udarowej PSB 18 LI-2 i wiertła do drewna 4 mm, aby wywiercić sześć otworów.

4. Z tyłu każdej z mniejszych płyt, które zostaną zamocowane do dużej płyty, zaznacz trzy otwory pośrodku wysokości, zachowując odległość odpowiadającą otworom wywierconym na dużej płycie (jeden pośrodku i dwa po bokach, w odległości 5 cm od zewnętrznej krawędzi). Użyj wiertła do drewna 3 mm, aby wywiercić 6 otworów o głębokości ok. 4 cm.

5. Wykorzystaj akumulatorową szlifierkę uniwersalną PSM 18 LI z papierem ściernym o ziarnistości 120 do zgrubnego oszlifowania wszystkich płyt, a następnie wygładź je, zmieniając papier ścierny na taki o ziarnistości 180.

6. Czas na malowanie. Na tylnej ściance półki narysuj dowolny wzór i oklej powierzchnię wokół niego taśmą malarską. Teraz możesz nałożyć farbę wałkiem malarskim.

7. Gdy farba porządnie wyschnie, skręć ze sobą trzy płyty, używając akumulatorowej wiertarko-wkrętarki udarowej PSB 18 LI-2 i wkrętów do drewna 4 × 60 mm.

8. Na zakończenie zamocuj pasek wokół zewnętrznej strony górnej płyty, przykręcając jego końce za pomocą wkrętów do drewna 4 × 16 mm z podkładkami. Wcześniej możesz wykonać otwory w pasku za pomocą punktaka i młotka.

Narzędzia:

Wyrzynarka akumulatorowa PST 18 LI, Akumulatorowa szlifierka uniwersalna PSM 18 LI , Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka udarowa PSB 18 LI-2 , Brzeszczot do cięć krzywoliniowych,  Wiertło do drewna 3 mm , Wiertło do drewna 4 mm

Materiały i narzędzia: Papier ścierny: ziarnistość 120 i 180

1 płyta ze sklejki, 50 × 75 × 1,8 cm

2 płyty ze sklejki, 50 × 20 × 1,8 cm

Pasek z eko-skóry; 4 × 88 cm (np. stary pasek od spodni)

6 wkrętów do drewna; 4 × 60 mm

2 wkręty do drewna; 4 × 16 mm

2 podkładki; 4 × 10 mm

2 zaciski

Cyrkiel

Ekierka lub linijka

Ołówek

Taśma malarska

Farba akrylowa w dowolnym kolorze

Wałek malarski

Rękawice robocze

Okulary ochronne

Opcjonalnie: punktak, młotek

fot. Bosch