Nieruchomości inwestycyjne. Ile trzeba dopłacić za atrakcyjny widok z okna

Jak zmieniają się ceny nowych mieszkań w zależności od usytuowania na piętrze? Ile kosztują lokale na najwyższych kondygnacjach z wyjątkowym widokiem czy atrakcyjnym tarasem? W których projektach znajdziemy takie mieszkania? W jakiej cenie?

Angelika Kliś, członkini zarządu Atal

Można zauważyć prawidłowość, że ceny mieszkań rosną wraz z kondygnacją. Przy czym, zależność ta dotyczy przede wszystkim inwestycji z segmentu premium, spektakularnych wieżowców czy wyjątkowych, pojedynczych mieszkań, choć występuje także w mniejszych inwestycjach z atrakcyjną panoramą.

Mieszkania na najwyższych kondygnacjach, oprócz wyjątkowego widoku, często mają także inne zalety, są bardzo dobrze naświetlone i cichsze, co ma znaczenie w centrach miast. Topowe piętra pozwalają też na zaplanowanie przestronnych loggi lub tarasów, o ile jest to projektowo możliwe ze względu na przepisy budowlane.

Tego typu apartamenty zwykle mają znacznie większy metraż od pozostałych, a więc ich zakup wiąże się z dużym wydatkiem. Mimo to, bardzo szybko znajdują nabywców z uwagi na swoją unikalność i dość wąską ofertę rynkową.

Zainteresowanym poleciłabym apartamenty w naszych katowickich drapaczach chmur, tj. Atal Olimpijska i Atal Sky+. Mieszkania na najwyższych piętrach są już wykupione, ale wolne lokale z pewnością zadowolą klientów, którzy oczekują spektakularnych widoków na centrum miasta.

W inwestycji Atal Sky + można kupić mieszkanie o powierzchni 115 mkw., usytuowane na 30 piętrze, w cenie 1 522 224 zł, a lokal o metrażu 103 mkw. na tej samej kondygnacji kosztuje 1 393 875 zł

W projekcie Atal Olimpijska wolne jest mieszkanie wielkości 71 mkw. na 25 piętrze, które kosztuje 1 058 200 zł, a 120 metrowy lokal na 24 piętrze wyceniony jest na 1 662 486 zł.

Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży, Develia S.A.

Ceny mieszkań w jednej inwestycji mogą się znacząco różnić, nawet o 4-5 tys. zł za metr kwadratowy. Finalny koszt lokalu zależy od wielu czynników, takich jak powierzchnia, liczba pokoi, rozkład, piętro, orientacja względem stron świata czy wielkość balkonu lub tarasu.

Rynkowym standardem jest to, że im mniejsze mieszkanie, tym wyższa cena za mkw. Podobnie, wyżej wyceniane są lokale położone na kolejnych piętrach. Najbardziej pożądane i przez to droższe są mieszkania z ekspozycją południową oraz atrakcyjnym widokiem z okna, najlepiej na zieleń lub otwartą przestrzeń.

Małgorzata Ostrowska, dyrektorka Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction

Ceny widokowych mieszkań różnią się w zależności od lokalizacji oraz specyfiki danego projektu, a także liczby mieszkań w inwestycji. Najbardziej atrakcyjne mieszkania pod tym kątem mamy obecnie w inwestycjach Nad Odrą w Szczecinie oraz Osiedle Horizon w Gdańsku.

Nad Odrą to projekt wyróżniający się ze względu na estetyką i wysoki standard realizacji oraz wyjątkową lokalizację. Usytuowany jest na bardzo modnej szczecińskiej Łasztowni, tuż przy bulwarach. Znajdziemy tam mieszkania z dużymi oknami, wychodzącymi wprost na Odrę, które są dostępne w cenie 17 600 zł za mkw., podczas gdy “regularne” mieszkania możemy kupić w tej inwestycji od 11 900 tys. zł za mkw.

Z kolei Osiedle Horizon to inwestycja zlokalizowana w gdańskiej Letnicy, która sąsiaduje z centrum, a jednocześnie jest położona blisko plaży i morza. Mieszkania na najwyższych piętrach w tym osiedlu mają widok na Zatokę Gdańską i są dostępne w kwocie od 18 tys. zł/mkw. Budynki mają zróżnicowaną wysokość, od sześciu do siedemnastu kondygnacji, a na dachu każdego z nich znajduje się wspólna, zielona strefa relaksu.

Michał Witkowski, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper S.A.

W przypadku mieszkań o szczególnie atrakcyjnym widoku, na przykład skierowanych na rzekę, cena jest wyższa o około 20 proc. w stosunku do innych mieszkań na danej kondygnacji. W ramach naszej oferty dostępne są lokale o dużej powierzchni, z imponującymi tarasami, charakteryzujące się szczególną ekspozycją, zapewniające tym samym wyjątkowe miejsce do życia. Ceny mieszkań odzwierciedlają ich powierzchnię i atuty.

Przykładowo, na terenie osiedla Lokum Porto, mieszczącego się na wrocławskim Starym Mieście, oferujemy niezwykle atrakcyjne 120 metrowe mieszkanie z tarasem o powierzchni niemal 67 mkw. i dodatkową loggią o powierzchni niemal 13 mkw. W tym czteropokojowym, bardzo komfortowym lokum można swobodnie zaaranżować domowe biuro lub gabinet, a dwie łazienki oraz garderoba bez wątpienia wpłyną na wygodę codziennego życia.

Projektując nasze osiedla, przykładamy wagę do tego, aby widok z okien każdego mieszkania dobrze wpływał na samopoczucie przebywających w nim osób. Dlatego, dużo uwagi poświęcamy przestrzeni pomiędzy budynkami, a także lokalizacji osiedli. Wokół budynków i pomiędzy nimi projektujemy zielone strefy z urozmaiconą roślinnością oraz atrakcyjne tereny rekreacyjne i wypoczynkowe.

Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home

Obecnie prowadzimy sprzedaż lokali w inwestycji Miasteczko Jutrzenki i Fabrica Ursus w Warszawie. W ręce nabywców oddajemy m.in. duże, przestronne apartamenty, o powierzchni około 80 mkw. z widokiem na panoramę Warszawy. Mieszkania mają wysoki standard wykończenia, przestronne tarasy, a budynki komfortowe części wspólne. Na przykład w inwestycji Fabrica Ursus lokale wyposażone są w duże balkony, które mają nawet 16 mkw., co pozwala na aranżację przestrzeni, prawie jak w przydomowym ogrodzie.

Ceny mieszkań w naszych inwestycjach są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak np. lokalizacja, piętro, metraż, doświetlenie pomieszczeń czy poziom hałasu. Maksymalne różnice w stawkach za mkw. powierzchni między najniższymi i najwyższymi kondygnacjami nie przekraczają zazwyczaj poziomu 2-3 procent.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Największy wpływ na różnicę w cenie m2 ma wielkość mieszkań. Mieszkania jednopokojowe mogą być droższe nawet o kilka tysięcy za m2 od mieszkań czteropokojowych. Jest to spowodowane tym, że całkowita kwota, jaką trzeba wydać na mieszkanie 1P czy 2P jest znacząco niższa, zatem najmniejsze mieszkania cieszą się największym zainteresowaniem.

Marek Starzyński, dyrektor ds. Sprzedaży w Okam

Nasze projekty są położone w najlepszych lokalizacjach, widok i usytuowanie na osiedlu zawsze jest stosownie wycenione. Czasem świetna lokalizacja mieszkania, widok na park czy staw może kosztować dodatkowe 1-2 tys. zł/mkw.

W inwestycji INSPIRE w Katowicach część lokali cechuje ekspozycja na stawy. Z kolei inwestycja Cityflow w Warszawie całe dwa skrzydła ma skierowane na zielony park.

W ramach Nowej Polityki Jakości dostarczamy rozwiązania podnoszące jakość życia mieszkańców. Przykładem są zielone dziedzińce i tarasy na dachu. Jeden z nich działa w oddanej w 2023 roku inwestycji Central House przy Domaniewskiej w Warszawie.

Agnieszka Gajdzik – Wilgos, Manager ds. Sprzedaży Ronson Development

W naszych flagowych, warszawskich inwestycjach Miasto Moje i Ursus Centralny, standardowa różnica w cenie za mieszkanie pomiędzy piętrami wynosi około 4 tys. zł. Z kolei w projekcie Zielono Mi na warszawskim dolnym Mokotowie, cena mieszkania, które znajduje się powyżej parteru jest wyższa o średnio kilkaset złotych za metr kwadratowy, w porównaniu do ceny za metr kwadratowy mieszkania znajdującego się na parterze.

Na cenę każdego mieszkania wpływa kilka czynników. Przede wszystkim jest to metraż i lokalizacja inwestycji. Bardzo ważny jest dostęp do infrastruktury miejskiej, dostępne udogodnienia wokół inwestycji czy standard wykonania. Istotna jest także strona, na którą wychodzą okna tj. usytuowanie lokalu w budynku, roztaczający się z okien widok i doświetlenie pomieszczeń. Często o atrakcyjności, a więc i o cenie danego mieszkania decyduje ponadstandardowa powierzchnia balkonu czy tarasu.

Damian Tomasik, prezes zarządu Alter Investment

Jako deweloper gruntowy przywiązujemy dużą wagę do lokalizacji inwestycji, zarówno na mapie miasta, ale także z punktu widzenia każdego przyszłego mieszkańca projektowanego przez nas budynku. Opracowując takie projekty zawsze patrzymy na każde mieszkanie, jak na oddzielną jednostkę pod względem usytuowania na piętrze, nasłonecznienia i możliwości widokowych, ale i walorów funkcjonalnych. Dla projektu w Jezioranach na przykład, wykorzystując faktyczne widoki z drona i symulacje komputerowe, opracowaliśmy dla każdego z 16 domów dokładny widok z każdego okna na pobliskie jezioro i tak ułożyliśmy ich zabudowę, aby była atrakcyjna dla każdego mieszkańca.

Dawid Wrona, Chief Operating Officer w Archicom

Na wstępie należy zaznaczyć, że ostateczny koszt nieruchomości zależy od wielu niezależnych od siebie czynników, a każde mieszkanie z naszej oferty jest wyceniane indywidualnie. Bez wątpienia jednak lokale usytuowane na najwyższych piętrach, z najatrakcyjniejszym widokiem i rozległymi tarasami lub balkonami pozostają droższe od innych. Wynika to przede wszystkim z unikatowości tego rodzaju mieszkań, których odsetek w ramach poszczególnych inwestycji jest niewielki. Choć charakteryzują się stosunkowo wysoką ceną, zwyczajowo sprzedają się w pierwszej kolejności, przez co w praktyce nie pojawiają się w bieżącej ofercie. W związku z tym, w przypadku prestiżowych nieruchomości na najwyższych piętrach kluczową rolę odgrywa odpowiedni moment zakupu, a cena paradoksalnie spada na dalszy plan.

Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Grupie Robyg

W naszych inwestycjach tak planujemy budynki, aby wszystkie mieszkania miały atrakcyjny widok z okna. Każde mieszkanie ma również balkon, loggie lub taras. Rzeczywiście, projektujemy również większe tarasy w takich miejscach, gdzie jest to możliwe. Ceny mieszkań z ogródkiem lub większym tarasem uzależnione są od inwestycji.

Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

fot. materiały prasowe

Translate »