Nowe oblicze wrocławskiej dzielnicy Nadodrze

Wrocławska dzielnica Nadodrze objęta jest programem rewitalizacji od 2009 roku. W tym czasie obszar położony na północ od Starego Miasta znacznie się zmienił. O dzielnicy mówi się nie tylko w kontekście odnawianych kamienic, lecz również aktywizacji społeczności i wzmocnienia potencjału ekonomicznego. W efekcie działań rewitalizacyjnych dzielnica staje coraz bardziej atrakcyjna dla mieszkańców. Jest miejscem powstawania nowych firm, coraz częściej odwiedzają ją turyści. Na Nadodrze z zainteresowaniem patrzą również inwestorzy i deweloperzy.

Kluczowymi obszarami w procesie rewitalizacji stały się tereny Nadodrza położone najbliżej centrum miasta, tj. ul. Łokietka czy pl. Świętego Macieja. To tutaj artystyczny i rzemieślniczy charakter dzielnicy jest najbardziej widoczny. Przechadzając się ulicami Nadodrza widzimy galerie, pracownie i kafejki, które zachęcają pięknymi ekspozycjami i zróżnicowanym menu. Zmieniły się także same budynki. Odnowione elewacje ukazują zapomniane piękno Nadodrza. Ledwo widoczne niegdyś pierzeje i podwórka oświetlone zostały latarniami. Wiele z tych drugich zostało zagospodarowanych tak, by stały się przestrzeniami przyjaznymi dzieciom.

W dzielnicy pojawiają się również nowe budynki mieszkalne, w tym apartamentowce. Jednym z przykładów jest stojący na granicy Starego Miasta i Nadodrza Bulwar Drobnera.

– Nasza inwestycja nawiązuje wyglądem do zabytkowych kamienic Nadodrza – mówi Jakub Orski z WPBM „Mój Dom” SA. – Znajdują się w nim mieszkania od 47,5 metrów kwadratowych do lokali o wymiarach nawet 300 metrów kwadratowych – dodaje. Apartamentowiec posiada wyciszane okna i duże tarasy, z których rozpościera się widok na Odrę. – Bulwar Drobnera jest nie tylko doskonale skomunikowany z resztą miasta. W pobliżu znajduje się wiele terenów rekreacyjnych oraz lokali usługowych – mówi Orski.

Od początku założeniem programu rewitalizacji Nadodrza było ożywienie dzielnicy i zmiana jej wizerunku. Odświeżaniu przykurzonej architektury kamienic z XIX wieku i nadawaniu im dawnego blasku towarzyszą działania mające na celu powstawanie w Nadodrzu galerii, pracowni artystycznych i zakładów rzemieślniczych. Istotnym elementem jest aktywizacja mieszkańców i angażowanie ich w rozwój dzielnicy, np. poprzez działania kulturalne w podwórkach. Dzięki zmianom w warstwie ekonomicznej i społecznej dzielnica ma szansę stać się tak rozpoznawalnym obszarem Wrocławia jak Rynek czy Ostrów Tumski.

fot. materiały prasowe

Translate »