Nowy system wykrywania pożaru AVIOTEC

Bosch Security Systems wprowadza nowe rozwiązanie umożliwiające niezawodne, wczesne wykrywanie pożaru w obiektach publicznych i przemysłowych o znaczeniu krytycznym. System oparty jest na technologii wideo, zapewnia optymalne wsparcie w sytuacjach, gdzie nie sprawdzają się konwencjonalne systemy wykrywania pożaru. Obraz z kamery, na którym widać potencjalne zagrożenie pozwala szybciej wykryć ogień i dym. Dzięki temu można także bezzwłocznie podjąć działania zaradcze.

System AVIOTEC znajduje zastosowanie przede wszystkim w obiektach o wysokich stropach, takich jak magazyny, hale produkcyjne, hangary czy większe kompleksy budynków. Można go także instalować tam, gdzie do tej pory nie stosowano rozwiązań antypożarowych, np. w tartakach lub zakładach odzysku surowców.

Wykrywanie dymu i ognia umożliwiają inteligentne algorytmy zintegrowane bezpośrednio w kamerach. Dzięki funkcji rozpoznawania ognia już we wczesnym stadium rozwijania się pożaru kamery mogą w ciągu paru sekund uruchomić alarm. W przypadku konwencjonalnych rozwiązań dym musi najpierw dotrzeć do czujki dymu. Zjawiska takie, jak rozprzestrzenianie się dymu w poziomie czy warstwa ciepłego powietrza gromadząca się pod stropem i uniemożliwiająca przedostanie się dymu do najwyżej położonego punktu pomieszczenia, gdzie instalowane są czujki, mogą negatywnie wpływać na ich działanie. System wykorzystuje inteligentne algorytmy, które pozwalają odróżnić rzeczywisty pożar od zakłóceń w rodzaju odbić, ruchu czy oślepiającego światła.

System AVIOTEC oparty na technologii wideo może współpracować z pojedynczą kamerą lub pracującymi w sieci systemami z wieloma kamerami. W tym przypadku wykorzystywany jest wspólny interfejs użytkownika oraz centralny system zarządzania. Alarmy mogą być przekazywane do istniejącego systemu sygnalizacji pożaru lub przez Ethernet do centrum koordynacyjnego. Technologia dynamicznego transkodowania firmy Bosch umożliwia także transmisję obrazu wideo na żywo w jakości HD na urządzenia mobilne, np. iPady. Doskonała jakość obrazu pomaga personelowi w weryfikacji alarmów.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych czujek dymu i ognia, kamery wideo są łatwe w instalacji i nie wymagają częstego serwisowania. Przy zastosowaniu kamer PoE (Power over Ethernet) nie ma też konieczności doprowadzania zasilania i układania kabli, co pomaga obniżyć koszt instalacji systemu.

System AVIOTEC można stosować nie tylko w dużych kompleksach budynków, lecz także w małych i rozproszonych lokalizacjach, jak np. małe elektrownie czy rozdzielnie elektryczne, w których instalacja systemu sygnalizacji pożaru byłaby nieopłacalna.

fot. Bosch