Polacy mają najmniej przestrzeni do życia w Unii Europejskiej

Według najnowszego raportu OECD tylko w dwóch państwach na świecie przypada mniej pokojów na jednego mieszkańca niż u nas. W Polsce statystycznie na mieszkańca przypada jeden pokój. Gorzej jest tylko w Meksyku i Turcji. Dla przykładu statystyczny Norweg dysponuje 2 pokojami, Czech 1,4 pokoju, a Kanadyjczyk zajmuje średnio 2,5 pomieszczenia.

W najnowszym raporcie OECD badającym jakość życia w regionach Polska zajęła 31 miejsca na 33 kraje w kategorii opisującej ilość pomieszczeń w domach i mieszkaniach przypadających na każdego mieszkańca kraju. Stosunkowo najlepiej w analizie wypadło województwo mazowieckie, podlaskie, dolnośląskie i opolskie osiągając wynik 1,1. Najgorzej województwo podkarpackie, w którym średnio na osobę przypada 0,9 pokoju. Tym samym województwo to znalazło się wśród 5% najgorszych wyników na świecie. Żaden inny region w Europie nie osiągnął tak niskiego wyniku w tej kategorii.

– Raport OECD pokazuje, że w żadnym innym kraju europejskim nie ma tak dużego zapotrzebowania na nową przestrzeń mieszkalną jak u nas. Inne badania pokazują, że ponad połowa młodych Polaków mieszka z rodzicami. To wielkie wyzwanie dla kraju, ale też i ogromny potencjał do rozwoju ryku nieruchomości – skomentował Jakub Zagórski z firmy Skanska Residential Development Poland.

Nasz kraj jest dość konsekwentny w niskich wartościach skali. Pod względem wyrównanej sytuacji mieszkaniowej wszystkich regionów w danym kraju zajmujemy wysokie 9 miejsce.

Translate »