Pomóż zebrać wrocławskie pamiątki

Masz brulion, notatnik czy teczkę rysunkową z Wrocławskich Zakładów Wyrobów Papierowych? A może zdjęcia i inne pamiątki po przedwojennej fabryce papieru, która działała na Przedmieściu Oławskim? Wypożycz je lub przekaż Nowej Papierni, która chce przypomnieć, co kiedyś działo się w tej części Wrocławia. O zgłoszenia proszone są też osoby, które w dawnej fabryce pracowały.

zeszyt-do-nut_5

Charakterystyczny znak firmowy Wrocławskich Zakładów Wyrobów Papierowych, które działały przy ul. Kościuszki na Przedmieściu Oławskim, chyba wszystkim kojarzy się ze szkołą. Produkowano tu m.in. bruliony 100-kartkowe i biurowe, zeszyty, w tym do słówek lub nut, notatniki akademickie, bloki czy różnego rodzaju teczki rysunkowe.

Kontynuacja historii

Wrocławskie Zakłady Wyrobów Papierowych powstały po 1945 roku, ale tradycje przemysłu papierniczego w tym miejscu są dużo starsze. Już pod koniec XIX w. funkcjonowały tu małe wytwórnie związane z papiernictwem, a w 1889 roku działalność rozpoczęła duża fabryka papieru Richarda Chutscha – Mechanische Papierwaren Fabrik. Była połączona z drukarnią i stanowiła renomowaną markę w dawnym Wrocławiu. Dziś powstaje tu Nowa Papiernia – w budynkach po dawnej fabryce realizowane są autentyczne lofty, a obok nowy budynek z mieszkaniami New Line.

– Ożywiamy autentyczną przestrzeń, która od ponad stu lat związana jest z przemysłem papierniczym. Nawiązaliśmy do tej historii i realizujemy inwestycję z poszanowaniem charakteru miejsca. Powstają w ten sposób jedyne w swoim rodzaju lofty – mówi Ewa Piechota z Nowej Papierni. – Wystawa jest kontynuacją tych działań i próbą przypomnienia unikatów Przedmieścia Oławskiego.

Nowa Papiernia planuje część zdjęć i pamiątek umieścić w częściach wspólnych budynków. Ta nietypowa wystawa już zawsze będzie przypominała o bogatej historii miejsca. Można przekazywać lub wypożyczać zarówno wyroby dawnych zakładów, jak również pamiątki innego rodzaju – fotografie zrobione w budynkach lub na ich tle, dawne kartki pocztowe z wizerunkiem fabryki, firmowe pieczątki, tabliczki i inne akcesoria. Można się również zgłaszać osobiście i przekazywać własne opowieści związane z zakładami. Gdy uda się zebrać odpowiednie materiały, powstanie także ogólnodostępna wystawa, na której wszyscy wrocławianie będą mogli podziwiać uroki dawnego Przedmieścia.

Niepowtarzalny klimat

– Chcemy przypomnieć dawne czasy, ponieważ historia tego miejsca jest niezwykła – dodaje Dennis Klein, prezes Red Development, inwestora budującego Nową Papiernię. – Przeszłość budynków, w których dzisiaj powstają lofty, nadaje miejscu wyjątkowy klimat. Tę atmosferę czuć na całym Przedmieściu Oławskim.

Dzielnica przez lata była zaniedbana, ale dzisiaj przeszła już pierwszy lifting. Wyremontowana została ulica Pułaskiego, Muzeum Etnograficzne, remontowane są kamienice, a także powstają nowe inwestycje. Nowa Papiernia oddziałuje na swoje sąsiedztwo. Stojąca opodal kamienica – dawniej siedziba kierownika fabryki papieru Richarda Chutscha – ma już odnowioną elewację. Została ocieplona i zachowała piękny secesyjny wygląd. Planowane jest również zabudowanie luki pomiędzy sąsiednimi kamienicami.

Urząd miasta zaplanował rewitalizację Przedmieścia Oławskiego. To drugie, po Nadodrzu, tak duże przedsięwzięcie we Wrocławiu. W historycznej dzielnicy Wrocławia odmienione i udostępnione mieszkańcom zostaną nabrzeża Oławy, podwórza przejdą generalny remont, a blask odzyskają też inne przestrzenie publiczne. Przedmieście czekają niedługo wielkie pozytywne zmiany – dzielnica z bogatą historią jest tego warta, o czym chce przypomnieć Nowa Papiernia.

Przedmioty i materiały można przekazać Nowej Papierni osobiście lub zgłosić się do biura po pomoc w ich transporcie. Dla osób, które udostępnią najciekawsze pamiątki, przewidziano nagrody.

fot. materiały prasowe

 

 

Translate »