Porozumienie między spółkami Bosch i Siemens

Spółki Bosch i Siemens uzgodniły wczoraj, że Robert Bosch GmbH przejmie od Siemensa 50-procentowy udział w spółce joint venture BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH (BSH). Zarządy i rady nadzorcze obu spółek wyraziły zgodę na transakcję. Cena zakupu wyniesie 3 mld EUR. Dodatkowo, przed sfinalizowaniem transakcji, BSH wypłaci spółkom Siemens i Bosch dywidendę w wysokości 250 mln EUR dla każdej ze spółek.

Transakcja wymaga zgody odpowiednich urzędów antymonopolowych i zostanie sfinalizowana prawdopodobnie w pierwszej połowie 2015 roku. Wszystkie udziały spółki BSH znajdą się w posiadaniu Grupy Bosch. W ramach negocjacji uzgodniono także, że BSH jeszcze przez długi czas będzie produkować i sprzedawać sprzęt AGD pod marką Siemens.

W 1967 roku doszło do fuzji działalności firm Bosch i Siemens w segmencie sprzętu AGD, w wyniku czego została założona spółka joint venture BSH. Od tamtej pory BSH stopniowo stało się największym producentem sprzętu AGD w Europie oraz jednym z wiodących przedsiębiorstw w tej branży na świecie. W 2013 roku obroty spółki zatrudniającej na całym świecie ok. 50 000 pracowników wyniosły ok. 10,5 mld EUR. Portfolio produktów BSH obejmuje szerokie spektrum urządzeń AGD, m.in. kuchenki, piekarniki, okapy, zmywarki, pralki, suszarki, chłodziarki, zamrażarki, a także drobny sprzęt AGD: odkurzacze, ekspresy do kawy, czajniki elektryczne, żelazka czy suszarki do włosów.

Translate »