Raport: Rynek inwestycyjny w Polsce – I kwartał 2021

Minął rok od rozpoczęcia pandemii COVID-19. Inwestorzy, którzy dopasowali swoje strategie inwestycyjne do nowych warunków rynkowych, kontynuują działania. Większość z nich skupia się głównie na bezpiecznych, przewidywalnych inwestycjach.

Rynek inwestycyjny wrócił na właściwe tory

Wynik pierwszego kwartału 2021 to prawie 1,3 miliarda Euro zrealizowane w 31 transakcjach – to trzeci najlepszy wynik pierwszego kwartału w historii.

„Zgodnie z naszymi przewidywaniami, nastąpiło również uwolnienie kapitału pochodzącego z Europy Zachodniej, co spowodowało jego dominację na początku tego roku. Pomimo nieznacznego spowolnienia aktywności inwestorów pochodzących z Azji, przewidujemy wzrost ich inwestycji do poziomu z poprzednich kwartałów.” – komentuje Radosław Pietrzak, Research & Data Manager, Avison Young.

  • ok. 1,3 miliarda Euro – wolumen inwestycyjny w pierwszym kwartale 2021 roku
  • 31 transakcji
  • Trzecie najlepsze rozpoczęcie roku

Bezpiecznie w biurach

Po wyraźnej dominacji sektora magazynowego w 2020 roku, tym razem to rynek biurowy miał największy udział w rynku, wynoszący niemal 50%. Inwestorzy, dopasowując się do niepewnych warunków rynkowych na rynku biurowym, kontynuują swoje strategie zakupu nieruchomości o niskim poziomie ryzyka. Stąd też kolejne transakcje w zachodniej części centrum Warszawy, tym razem dotyczące Biur przy Willi, należących do kompleksu Browary Warszawskie, a także budynku Spark B. Nadal obserwujemy wzmożoną aktywność na Mokotowie, gdzie Neopark został sprzedany przez Yareal do Amundi Real Estate.

Również w miastach regionalnych część transakcji przypadła na nieruchomości typu „prime”, czego przykładem jest sprzedaż budynku Neon należącego do kompleksu Alchemia, a także Bramy Portowej, gdzie Avison Young świadczyło dla kupującego usługi doradztwa technicznego. Jedna trzecia wolumenu transakcyjnego w biurach przypadła na przejęcie przez Partners Group / Reino portfela nieruchomości biurowych grupy Buma, składającego się z 11 nieruchomości (w tym dwóch w budowie) w Krakowie i Wrocławiu.

„Warty odnotowania jest fakt, że niemal wszystkie budynki biurowe w tym kwartale zostały zakupione przez zachodnioeuropejskich inwestorów, których udział w tym sektorze wyniósł 97%” – zwraca uwagę Radosław Pietrzak, Avison Young.

  • 600 milionów Euro – wolumen inwestycyjny na rynku biurowym w pierwszym kwartale 2021 roku
  • 97% – udział transakcji dokonanych przez inwestorów z Europy Zachodniej w całym wolumenie inwestycyjnym na rynku biurowym w pierwszym kwartale 2021 roku

Pierwotny rynek magazynowy

Z ponad 30-procentowym udziałem w wolumenie transakcyjnym, rynek magazynowy utrzymał swoją silną pozycję. Warto zwrócić uwagę, że 85% wolumenu w tym sektorze w pierwszym kwartale 2021 roku dotyczyło sprzedaży nieruchomości z rynku pierwotnego. Tylko jedna znacząca transakcja została przeprowadzona na rynku wtórnym. Była to sprzedaż magazynu BTS Castoramy przez Tritax Euro Box do Savills IM. Nieruchomość została sprzedana po stopie procentowej poniżej 5% i dołączyła do najlepiej wycenianych magazynów będących przedmiotem sprzedaży na polskim rynku.

„Aktualna sytuacja rynkowa pokazuje dążenie inwestorów do osiągania długoterminowego, bezpiecznego przychodu.” – mówi Radosław Pietrzak, Avison Young

  • 425 milionów Euro – wolumen inwestycyjny na rynku magazynowym w pierwszym kwartale 2021 roku
  • 85% – udział transakcji z rynku pierwotnego w całym wolumenie inwestycyjnym na rynku magazynowym w pierwszym kwartale 2021 roku
  • 4,95% – najniższa stopa kapitalizacji za nieruchomość magazynową w pierwszym kwartale 2021 roku

W poszukiwaniu okazji na rynku handlowym

Pierwszy kwartał 2021 na rynku handlowym upłynął pod znakiem transakcji charakteryzujących się wysoką stopą zwrotu. Większość transakcji przypadło na przejęcia supermarketów Tesco, marki opuszczającej Polski rynek. Również Galeria Pestka w Poznaniu, sprzedana przez Blackstone do Henley Investments, charakteryzuje się dużym potencjałem wzrostu wartości. Największą transakcją na rynku handlowym była sprzedaż przez Chariot trzeciej, ostatniej transzy obiektów do EPP. Pakiet nieruchomości, których sprzedaż została zaplanowana już w 2018 roku, objął cztery Power Parki zlokalizowane w Kielcach, Olsztynie, Opolu i Tychach.

  • 200 milionów Euro – wolumen inwestycyjny na rynku handlowym w pierwszym kwartale 2021 roku
  • 6/8 – udział transakcji typu „opportunistic” we wszystkich transakcjach nieruchomościami handlowymi w pierwszym kwartale 2021 roku

Sektor PRS coraz silniejszy

Rynek PRS zanotował mocne otwarcie 2021 roku, będące kontynuacją ekspansji inwestorów w tym sektorze w poprzednim roku. W związku z tym, że jest to bardzo młody rynek i brakuje gotowych produktów inwestycyjnych, transakcje typu „forward purchase” dominują1. Odnotowaliśmy dalszy rozwój portfela Heimstaden Bostad, który kupił projekty deweloperskie w Warszawie od Marvipolu. Ponadto, na Polski rynek wchodzi Milestone – jeden z liderów rynkowych domów studenckich klasy premium – który będzie zarządzał portfelem nabytym przez joint venture Value One i Nuveen Real Estate. Inwestorzy poszukując nowych możliwości decydowali się również na zakup całych platform. Na etapie finalizacji jest przejęcie spółki Budimex Nieruchomości przez Cornerstone Partners / Crestyl Group oraz pakietu większościowego spółki Archicom przez Echo Investment2.

1′ wyłączone z wolumenu inwestycyjnego, gdyż proces budowy się nie zakończył

2′ wyłączone z wolumenu inwestycyjnego, gdyż transakcje nie zostały jeszcze zamknięte

  • Oczekiwana finalizacja przejęcia dwóch dużych platform mieszkaniowych
  • Transakcje typu „forward purchase” dominowały ze względu na ograniczoną podaż gotowych produktów inwestycyjnych

Co dalej?

Aktualna sytuacja wskazuje na dalsze pozytywne zmiany na rynku. Przyspieszenie procesu szczepień pozwoli na stopniowe znoszenie ograniczeń – co szczególnie korzystnie powinno wpłynąć na rynek handlowy, a także może zachęcić pracowników do powrotu do biur. Te działania mogą z kolei wpłynąć na atrakcyjność inwestycyjną wspomnianych sektorów. Ponadto, wzrost podaży powierzchni na poziomie ponad 10% rocznie w najbardziej pożądanych sektorach – magazynowym i parków handlowych – napędza wzrost aktywności inwestycyjnej w tych sektorach.

Co więcej, kolejne biurowce w centrum Warszawy są oddawane do użytkowania bądź ich budowa dobiega końca, co może przynieść kolejne spektakularne transakcje. Aktualnie na końcowym etapie znajdują się transakcje o wolumenie ponad miliarda euro. Przewidujemy, że drugi kwartał może okazać się jeszcze bardziej owocny od poprzedniego.

  • Transakcje o wartości ponad miliarda euro na końcowym etapie
  • Rynek parków handlowych i magazynowy z dynamicznym wzrostem podaży powierzchni
  • Możliwe kolejne transakcje nieruchomości biurowych typu „prime” w centrum Warszawy

fot. materiały prasowe

Translate »