Rynek nieruchomości w Trójmieście jednym z najdroższych w Polsce

O ponad 600 zł w ciągu roku podrożały mieszkania używane w Gdańsku. Mieszkania nowe poszły w górę o niecałe 500 zł. Najdroższą jednak lokalizacją Trójmiasta jest Sopot. W ścisłej czołówce znajduje się też Orłowo – dzielnica Gdyni.

Rok do roku Gdańsk zanotował najwyższe wzrosty cen mieszkań spośród wszystkich wiodących rynków (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań). Mieszkania używane w I kw. 2014 kosztowały niecałe 4800 zł/ mkw. wobec 5400 zł w I kw. 2015, natomiast nowe 5500 zł/ mkw. wobec 5900 zł na początku tego roku.

Rynek pierwotny w Gdyni jest nieco tylko tańszy – średnia cenowa wg NBP wynosiła w I kw. 2015 – 5800 zł/ mkw.

Indeks hedoniczny na gdańskim rynku wtórnym pokazuje, że mieszkania rok do roku podrożały o ponad 6 proc. i jest to najwyższa dynamika wzrostów spośród wszystkich miast wojewódzkich w naszym kraju.

Najdroższą trójmiejską lokalizacją pozostaje jednak oczywiście Sopot, jest to tym samym jedno z najdroższych pod względem cen mieszkań miast w Polsce, przebijające także stolicę. Ofertowe ceny na rynku wtórnym wynoszą w Sopocie około 8,5 tysiąca złotych – transakcyjne są o 7 do 10 procent niższe. Jeśli chodzi ceny z rynku pierwotnego te przeciętnie kształtują się na poziomie 9 tysięcy za metr.

Poza Gdańskiem warto wskazać również na uwielbianą przez turystów ze względu na ładną  plażę i kameralne urocze molo dzielnicę Gdyni – Orłowo. Tu stawki ofertowe są zbliżone do sopockich, a więc średnio za mieszkanie utrzymane w miarę dobrym stanie i w dobrej lokalizacji oferenci oczekują około 8 –  8,5 tys. zł.

W Gdańsku najdroższa pozostaje oczywiście starówka, zwłaszcza jeśli mowa o mieszkaniach w dobrze utrzymanych zabytkowych kamienicach. Ceny nieruchomości przy ul. Długiej, Ogarnej czy Szafarni potrafią kształtować się nawet na poziomie 13 – 15 tysięcy złotych, a średnia cen ofertowych dla gdańskiego Starego Miasta to około 8 tys. zł.

Drogie dzielnice to również Przymorze, Aniołki, Wrzeszcz, Zaspa, Żabianka, Jelitkowo. Ceny w tych lokalizacjach wynoszą około 6,5 – 7 tysięcy złotych. Najtańsze mieszkania w Gdańsku kupimy natomiast w Orunii, Rudnikach, Olszynce, Stogach. Średnia cenowa wynosi tu około 4800 zł, ale mieszkania można kupić już za 4300 zł.

Na rynku pierwotnym – jak już wspomnieliśmy – ceny transakcyjne są średnio o około 500 zł za metr kwadratowy wyższe. Choć sam Gdańsk nie należy do ścisłej czołówki w kraju – bowiem drożej jest choćby w Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu, to jednak całe Trójmiasto już z pewnością tak – także dzięki szerokiemu wachlarzowi mieszkań zarówno tanich, jak i tych ekskluzywnych.

Wg REAS obecnie podaż mieszkań wprowadzonych do sprzedaży przez deweloperów wynosi w Trójmieście (REAS I kw. 2015) około 5 tysięcy. To więcej niż w Poznaniu i Łodzi, choć mniej niż w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Z tego powodu czas potrzebny do sprzedaży obecnej oferty jest najkrótszy spośród  wiodących miast i wynosi 3,6 kwartałów. W Trójmieście – jak podaje REAS – spadła również liczba mieszkań gotowych, będących w sprzedaży. Wszystko to wskazuje na lekką nadwyżkę popytu wobec sprzedaży.

Warto zaznaczyć, że wyraźny wzrost cen nieruchomości w Gdańsku koresponduje z dużym wykorzystaniem w tym mieście MDM. Limit ceny metra kwadratowego mieszkania z dopłatą wynosi 5300 zł, a więc blisko średniej cenowej. Z tego powodu wykorzystanie MDM jest w Gdańsku  – oprócz Warszawy i Poznania najwyższe spośród miast wojewódzkich. Wg REAS w zeszłym roku do programu kwalifikowała się w Gdańsku blisko połowa mieszkań.

Eksperci potwierdzają widoczną prawidłowość – tam gdzie dostępność MDM jest duża, tam też można zauważyć przełożenie programu na ogólny wzrost cen mieszkań.

Monika Prądzyńska, Dział Analiz WGN