Siewierz Jeziorna z własnym monitoringiem jakości powietrza

Chmielowskie, spółka z portfela inwestycyjnego giełdowej spółki ALTA, zamontowała w dzielnicy Siewierz Jeziorna urządzenie monitorujące jakość powietrza zaprojektowane przez zespół naukowców pracujących dla Politechniki Warszawskiej.

Mieszkańcy pierwszej w Polsce zrównoważonej dzielnicy Siewierz Jeziorna mają teraz dostęp do bieżących danych o stężeniach pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Urządzenie wykonuje pomiary przez 24 godziny na dobę, w trybie ciągłym, a wyniki co minutę aktualizowane są na stronie internetowej dzielnicy Siewierz Jeziorna. Do pomiarów wykorzystane zostały tzw. sensory optyczne. Urządzenie zostało opracowane przez specjalistów z zakresu zarządzania jakością powietrza, oddziaływania zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka, jak również z obszaru budowy systemów pomiarowych, elektroniki i informatyki, którzy pracują dla Politechniki Warszawskiej.

Dzielnica Siewierz Jeziorna powstaje na bazie koncepcji miast zrównoważonego rozwoju. Znajduje się ona na skraju aglomeracji śląskiej, 20 minut od centrum Katowic. Jednym z atutów projektu jest jakość środowiska naturalnego. Położenie na wzgórzu, w otoczeniu zieleni i zalewu, zapewnia dobrą wymianę powietrza. W obrębie osiedla zabronione jest palenie węglem, co jest jednym z bardziej istotnych źródeł emisji pyłów. Mieszkania w dzielnicy ogrzewane są gazem ziemnym i energią elektryczną.

Wyniki pomiarów jakości powietrza na osiedlu Siewierz Jeziorna można na bieżąco obserwować pod adresem http://www.siewierzjeziorna.pl/monitoring-jakosci-powietrza/

fot. materiały prasowe

 

Translate »