Termowizja: czego oczy nie widzą, zobaczy dron

Nowoczesne technologie w branży Facility Management to szansa nie tylko na optymalizację kosztów, ale także na uproszczenie i przyśpieszenie realizacji wielu zadań. Dron Sodexo, wykorzystywany w ramach świadczenia kompleksowych usług dla nieruchomości, poszerza tę stale rosnącą listę możliwości. Teraz administratorzy bez podnośnika i wstrzymywania ruchu wokół budynków, mogą sprawnie przeprowadzić pomiary termowizyjne oraz ocenić izolacyjność termiczną nieruchomości.

Standardowa kontrola budynków biurowych, magazynów czy obiektów przemysłowych z wykorzystaniem kamery termowizyjnej jest czasochłonnym procesem. Zajmuje kilka godzin oraz jest poprzedzona nawet kilkutygodniowymi ustaleniami i zdobywaniem odpowiednich pozwoleń na realizację badania. Dron Sodexo wyposażony w odpowiednie urządzenia pomiarowe oraz oprogramowanie, skraca czas diagnostyki do kilkudziesięciu minut, a także eliminuje konieczność uzyskiwania stosownych uprawnień oraz długotrwałego przygotowywania.

Ten sterowany drogą radiową, lekki i niewielki sprzęt może być używany wszędzie tam, gdzie trudno dotrzeć lub tam gdzie do tej pory stosowane były dźwigi, rusztowania czy wysięgnik. Start, lot po wcześniej ustalonej trasie oraz lądowanie bezzałogowca w wyznaczonym miejscu mogą być kontrolowane przez jednego operatora lub odbywać się automatycznie. Dzięki zastosowaniu kamery termowizyjnej połączonej z modułem GPS, podczas lotu dron tworzy mapę z rozkładem temperatur. Cały pomiar wykonywany jest radiometrycznie co oznacza, że na termogramie specjaliści mogą odczytać temperaturę w dowolnym punkcie, a także dokładnie zlokalizować miejsce po współrzędnych GPS.

Na podstawie map oraz zdjęć termograficznych, eksperci Sodexo są w stanie szczegółowo przeanalizować stan izolacji termicznej nieruchomości, zlokalizować niewidoczne elementy konstrukcyjne mające wpływ na występowanie mostków termicznych, określić umiejscowienia oraz rodzaje zawilgoceń, sprawdzić funkcjonowanie ciągów wentylacyjnych, miejsc przepływu powietrza, a także wykryć nieprawidłowości w działaniu systemów grzewczych. Dron wyposażony w kamerę termowizyjną wykorzystywany jest również do inspekcji obiektów przemysłowych, takich jak kominy, chłodnie kominowe, rurociągi, wieże ciśnień czy zbiorniki. Warto podkreślić, że skrócenie czasu diagnostyki oraz zmniejszenie kosztów badania wiąże się ze zwiększeniem częstotliwości takich pomiarów oraz wpływa na szybką lokalizację wszelkich usterek.

Nie ma wątpliwości, że drony zrewolucjonizowały branżę Facility Management. Bezzałogowce łączą w sobie najnowsze technologie z zakresu sterowania, elektrycznych maszyn napędowych, systemów GPS i lotnictwa. Pozwalają firmom nie tylko zaoszczędzić czas i obniżyć koszty związane z obsługą nieruchomości, ale także otwierają przed nimi nowe możliwości. Jak pokazują eksperci Sodexo Polska On-site Services odpowiednio skonstruowane i wyposażone drony mogą być wykorzystane nie tylko do wykonywania dokumentacji zdjęciowej czy filmowej, ale także do dokonywania zaawansowanych inspekcji i pomiarów termowizyjnych.

fot. badanie termowizyjne Sodexo

 

Translate »