Torus sprzedaje II etap Alchemii w Gdańsku

Firma Torus podpisała wstępną umowę sprzedaży drugiego etapu kompleksu biurowego Alchemia w Gdańsku ze spółką zależną Grupy Polski Holding Nieruchomości S.A. (PHN) – PHN SPV 33. Wartość zawartej transakcji wyniosła 60,8 mln euro. Sprzedającego reprezentowała firma Cushman & Wakefield.

Kompleks biurowy Alchemia to najnowocześniejszy obiekt wielofunkcyjny w Trójmieście. Docelowo będzie obejmować cztery połączone ze sobą budynki z biurami, lokalami handlowymi na parterze i ofertą sportowo-rekreacyjną. Inwestycja jest realizowana w czterech etapach, z których drugi był przedmiotem zawartej transakcji.

Został oddany do użytku w październiku 2015 r., dostarczył ponad 25 tys. mkw. powierzchni najmu brutto. Składa się z dwóch części – sześcio- i ośmiopiętrowej, połączonych wspólną czterokondygnacyjną podstawą, ale posiadających oddzielne recepcje.

Kompleks został zaprojektowany przez renomowane studio architektoniczne APA Wojciechowski Architekci. Alchemia jest jednym z nielicznych w Polsce obiektów, które otrzymały certyfikat na poziomie Platinum w systemie LEED (Leadership in Energy and Environmental Design).

Firma deweloperska Torus Sp. z o.o. Sp. k. powstała w Gdańsku w 2002 r. Specjalizuje się w budowie i wynajmie nowoczesnych powierzchni biurowych oraz inwestuje w projekty mieszkaniowe, hotelowe i magazynowe. W sierpniu 2015 r. firma Torus sprzedała pierwszy etap kompleksu biurowego Alchemia. Nabywcą był podmiot stanowiący joint venture funduszu zarządzanego przez Bluehouse Capital Advisor i spółki inwestycyjnej obejmującej polskich inwestorów i zarządzanej przez niezależną spółkę zarządzającą funduszami i aktywami REINO Partners – REINO Dywidenda Plus SA.

Grupa Polski Holding Nieruchomości (PHN) jest jednym z największych w Polsce podmiotów w sektorze nieruchomości komercyjnych pod względem wartości portfela. Skupia 144 nieruchomości o łącznej wartości 2 mld złotych i 700 hektarów gruntów na terenie całego kraju. PHN koncentruje się na działalności w Warszawie oraz największych miastach regionalnych, m.in. w Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu i Trójmieście. Spółka ma wieloletnie doświadczenie w sektorach: biurowym, handlowym i logistycznym, zarówno w zakresie zarządzania nieruchomościami, jak w realizacji projektów inwestycyjnych. PHN jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

„Zgodnie z naszą strategią intensyfikujemy działania na polu zakupów. Możemy poinformować, że po sfinalizowaniu dwóch transakcji w ostatnich miesiącach podpisaliśmy wstępną umowę nabycia kolejnej nieruchomości – budynku biurowego ALCHEMIA II, który charakteryzuje się bardzo dobrą lokalizacją, wysokim standardem oferowanej powierzchni i renomowanymi najemcami. Obiekt ten spełnia nasze kryteria inwestycyjne i wzbogaci nasz portfel nieruchomości oferujących nowoczesną powierzchnię komercyjną” – powiedział Włodzimierz Stasiak, członek zarządu ds. finansowych odpowiedzialny za zakupy w Polskim Holdingu Nieruchomości S.A.

„Transakcja została przeprowadzona w imponującym tempie przy wyjątkowym zaangażowaniu obu stron. Pragnę podziękować obu zespołom za ciężką pracę i ogromny wysiłek. Ta transakcja stanowi ukoronowanie rekordowego dla nas roku, w którym wynajęliśmy ponad 25 tys. mkw. powierzchni i zrealizowaliśmy dwie transakcje inwestycyjne. Świadczy również o rosnącym znaczeniu trójmiejskiego rynku nieruchomości zarówno pod względem najmu powierzchni biurowych, jak i inwestycji kapitałowych. Przed nami teraz ukończenie trzeciego etapu Alchemii, którego budowa rozpoczęła się kilka miesięcy temu” – powiedział Sławomir Gajewski, prezes zarządu firmy Torus.

fot. materiały prasowe

 

 

Translate »