W Gdańsku mieszkania kupują inwestorzy

Na gdańskim rynku nieruchomości wtórnych nadal bardzo aktywni są inwestorzy poszukujący mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach. Zwłaszcza Starówka leży w centrum ich uwagi. Popularność programu MdM sprawia, że pieniądze przeznaczone na ten rok mogą skończyć się już w maju.

To zła wiadomość, bowiem rosnące koszty kredytów hipotecznych przekładają się w ostatnim czasie na spadek zdolności kredytowej. To wnioski z raportu Metrohouse i Expandera.

W Gdańsku kupują inwestorzy

Gdańsk jest jednym z miast, w których program MdM w poprzednich miesiącach cieszył się szczególnym powodzeniem. Niestety ostatnie obniżenie limitów cen oznacza mniejszą dostępność lokali dla potencjalnych beneficjentów programu. – W dalszym ciągu obserwujemy duże zainteresowanie mieszkaniami na gdańskiej Starówce i w okolicach wśród inwestorów – stwierdza Maciej Górka, ekspert Metrohouse. – Taki zakup to lokata kapitału dająca znacznie wyższe zyski niż chociażby najlepiej oprocentowane depozyty. W skali roku stopa zwrotu może wynieść nawet 10%. Dotyczy to również lokalizacji, w których studenci czy absolwenci stale zapewniają popyt na rynku nieruchomości – Wrzeszcz, Oliwa i Przymorze. Niezmiennie najczęściej poszukiwanym mieszkaniem są nieruchomości o powierzchni pomiędzy 40 a 60 mkw., w cenie od 250 tys. do 300 tys. zł.

Kredyty podrożały

i, którzy planują w najbliższym czasie kupić mieszkanie w Gdańsku z wykorzystaniem kredytu muszą pogodzić się z tym, że koszt takiego finansowania będzie nieco wyższy niż w ubiegłym roku. Średnie oprocentowanie kredytów z niskim (10%) wkładem własnym wzrosło z 3,68% (w październiku) do 4,04% obecnie. W przypadku zakupu mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Gdańsku oznacza to wzrost raty o 54 zł, z 1 389 zł do 1 443 zł. Nie jest to więc bardzo duże obciążenie dla domowego budżetu, ale sprawia, że kredyt jest nieco trudniej dostępny. Wyższy koszt przekłada się bowiem na spadek zdolności kredytowej.

Kolejną istotną informacją może być również to, że już niedługo mogą skończyć się pieniądze na dopłaty z programu „Mieszkanie dla młodych”. – Z 730 mln zł przeznaczonych na ten rok pozostało już tylko 281,8 mln zł – zauważa Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Jeśli dotychczasowe tempo wykorzystania środków się utrzyma, pula na ten rok zostanie wykorzystana już w maju. Warto pamiętać, że aby uzyskać dopłatę na zakup mieszkania zlokalizowanego w Gdańsku, cena nie może przekroczyć 5 020 zł na rynku pierwotnym lub 4 107 zł na ryku wtórnym.

fot. archiwum

Translate »