Wkrótce rozstrzygnięcie konkursu Nagroda Jamesa Dysona

Sztuczna inteligencja wspierająca osoby niepełnosprawne, wykorzystanie biopolimerów uzyskanych z wodorostów do produkcji środka zmniejszającego palność, czy opatrunek z innowacyjnego „myślącego” tworzywa. Nie są to elementy scenariusza filmu sci-fi, ale pomysły zgłoszone do międzynarodowego konkursu Nagroda Jamesa Dysona.

Po rozpatrzeniu ponad 2000 zgłoszeń jury składające się z pracowników firmy Dyson, wyłoniło TOP 20 najlepszych projektów konkursowych. Wraz z ogłoszeniem 20 finałowych projektów rozpoczął się międzynarodowy etap konkursu Nagroda Jamesa Dysona 2021. Wszyscy finaliści mają szansę na otrzymanie nagrody głównej, która obejmuje wsparcie finansowe na rozwój projektu w wysokości 30 tysięcy funtów.

W sierpniu br. rozstrzygnięto etapy krajowe konkursu i przyznano nagrody oraz wyróżnienia w 28 krajach i regionach świata. W Polsce zwycięzcami etapu krajowego zostali Mike Ryan i Aleksander Trakul, którzy zaprojektowali maszynę Xtrude Zero, utylizującą zużyte maseczki chirurgiczne.

XTRUDE ZERO to publicznie dostępna maszyna, która dezynfekuje i poddaje recyklingowi zużyte 3-warstwowe maseczki chirurgiczne, zamieniając je w polimerowy granulat wielokrotnego użytku.

Nagrodzono również inne, najróżniejsze wynalazki z pozostałych 27 państw, jednak to dopiero początek kolejnych poszukiwań najbardziej obiecujących młodych wynalazców i wynalazczyń z całego świata. Jurorzy przeanalizowali, omówili i ocenili wszystkie wynalazki, które dostały się do finałów krajowych, a następnie spotkali się zdalnie, aby wyłonić ostatecznych finalistów.

Do międzynarodowego finału trafiły unikalne wynalazki, które mogą ułatwić rozwiązanie globalnych problemów. System rozpoznający różne rodzaje plastiku, urządzenie ułatwiające rysowanie osobom z niepełnosprawnościami, a może nowa metoda antykoncepcji dla mężczyzn?

Wszystkie te projekty mogą zmienić nasz świat na lepsze. Wiele z nich opracowywano przez ostatnie dwa lata, czyli podczas pandemii. Członkowie zespołów musieli współpracować zdalnie i maksymalnie wykorzystać dostępne materiały, ponieważ liczne laboratoria były zamknięte.

W dniu 17 listopada 2021 roku, sir James Dyson ogłosi zwycięzców ostatniego etapu międzynarodowego konkursu o Nagrodę Jamesa Dysona.

fot. materiały prasowe

Translate »