Wrocławski Kwadrat rośnie

We Wrocławiu, niedaleko Centrum Historii Zajezdnia, trwa budowa drugiego etapu inwestycji Kwadrat. Rozpoczęły się prace przy elewacji, która wyróżni się ceramicznymi, szkliwowymi płytkami klinkierowymi. Kwadrat to kompleks mieszkalny spełniający także funkcję hotelową i usługową (w sumie prawie 400 lokali).  Budowa powinna skończyć się w 2020 roku. Deweloperem inwestycji jest Profit Developmnet.

Autorem projektu jest pracownia AP Szczepaniak. Architekci przyznają, że wyzwanie zmiany oblicza tej części Wrocławia było niemałe: – Z jednej strony potrzebowaliśmy wyraźnie zróżnicować graniczące ze sobą dwie inwestycje Login City i Kwadrat, budowane przez różnych deweloperów, z drugiej zaś zaprojektować je tak, aby tworzyły całość zabudowy kwartalnej z poszanowaniem dla istniejącej już tkanki miejskiej. Trzeba również pamiętać, że tuż obok Kwadratu mieści się Centrum Historii Zajezdnia, co także mieliśmy na uwadze, projektując nowe budynki – wyjaśnia Agnieszka Szczepaniak.

Tym razem bez szachownicy

Architekci z AP Szczepaniak znów zdecydowali się na klinkier i tynk w kolorze szarym i białym, ale tym razem w odwrotnej relacji – ciemniejsza elewacja i jaśniejsze loggie, które są powtarzalnym elementem kompozycyjnym. – Staramy się, aby motywy, desenie czy patchworki wyróżniały nasze projekty. Powtarzalne elementy porządkują architekturę – tłumaczy Agnieszka Szczepaniak. Elewacja powstającego budynku tym razem nie będzie przypominać charakterystycznej szachownicy. Podobieństwa do pierwszego etapu będą za to widoczne w kolorystyce i materiałach. Drugi etap inwestycji zostanie oddany do użytku pod koniec pierwszego kwartału 2020 r. W kompleksie znajdzie się 300 mieszkań, a także 74 lokale użytkowe, które mogą spełniać funkcję hotelową lub usługową. Lokale mieszkalne będą o zróżnicowanej wielkości (od 22 do 108 mkw.) i liczbie pokoi (od 1 do 4). Wszystkie z balkonami, loggiami lub tarasami.

Nawiązania do otoczenia

Autorzy projektu zapewniają, że bryła Kwadratu będzie korespondowała z otoczeniem, w którym się znajduje. – Zdecydowaliśmy się na zastosowanie na elewacji ceramicznych, szkliwionych płytek klinkierowych, które nawiązują do industrialnego charakteru Zajezdni oraz budynków mieszkalnych w najbliższym sąsiedztwie. Z drugiej strony chcieliśmy podkreślić specyfikę tego obszaru. Okolica inwestycji jest popularną i dynamicznie rozwijającą się częścią Wrocławia – tłumaczy Agnieszka Szczepaniak. – Wobec tego postawiliśmy na monochromatyzm. Czarno-biała elewacja, elementy stali i szkła dodały budynkowi nowoczesnego wyglądu – zastosowanie podobnych materiałów w obu inwestycjach nadało im jednolity charakter, a zróżnicowanie bryłowe i elewacyjne – wyróżniło Kwadrat.

Dwuetapowe osiedle Kwadrat kontynuuje kwartalną zabudowę wraz z sąsiadującym Login City. W ten sposób powstało przestronne, ale intymne patio dla mieszkańców, które teraz zostanie domknięte. Umiejscowienie obu inwestycji przy jednej z głównych arterii Wrocławia zrodziło potrzebę wydzielenia przestrzeni wspólnych, które byłyby chronione przed hałasem ruchliwej ulicy. Zastosowanie podobnych materiałów w obu inwestycjach nadało im jednolity charakter, a zróżnicowanie bryłowe i elewacyjne – wyodrębniło Kwadrat od Login City. 

fot. materiały prasowe