Zeitgeist Asset Management właścicielem nieruchomości przy Nowogrodzkiej

Zeitgeist Asset Management, firma specjalizująca się w usługach deweloperskich i zarządzaniu aktywami dla inwestorów prywatnych i instytucjonalnych, zakupiła od Orange, 29 sierpnia, kompleks nieruchomości zlokalizowanych 300 metrów od Pałacu Kultury i Nauki, przy ulicach Nowogrodzkiej i Św. Barbary w Warszawie.

Inwestycja składa się sześciu budynków o łącznej powierzchni ok. 50 tys. mkw, stojących na działce o powierzchni jednego hektara. Zeitgeist nabył ją za kwotę 81 mln euro. Transakcję pod względem prawnym prowadziła kancelaria Baker McKenzie, reprezentowana przez Joannę Wojnarowską i Weronikę Roesler. W kwestiach technicznych związanych z zakupem doradzała firma DIL Baumanagement.

„To nasz największy zakup i tym samym duży krok milowy w budowie portfolio nieruchomości. Skala transakcji zupełnie zmienia naszą pozycję w Polsce. Tworzymy nową tkankę miasta, w kluczowej jego części. To ogromna odpowiedzialność.” – mówi Peter Noack, CEO firmy Zeitgeist Asset Management.

„Kompleks Nowogrodzka leży w sercu Polski, w samym centrum stolicy. Towarzyszą nam ogromne emocje. To szansa na stworzenie czegoś spektakularnego kilka metrów od Pałacu Kultury i Nauki.” – mówi Sebastian Junghänel, COO firmy Zeitgeist Asset Management.

„Ta transakcja nie byłaby możliwa, gdyby nie duże wzajemne zaufanie obu stron, wypracowane podczas poprzednich zakupów od Orange. Naszym wyzwaniem będzie teraz zaproponowanie atrakcyjnego zagospodarowania tej przestrzeni, aby najlepiej służyła mieszkańcom Warszawy.” – mówi Luiza Grunwald, dyrektor zarządzająca Zeitgeist Asset Management w Polsce.

To już kolejny zakup nieruchomości od Orange zrealizowany przez Zeitgeist Asset Management. Do tej pory spółka nabyła tą drogą m.in. historyczny budynek Poczty Głównej przy ul. Wielopole 2 w Krakowie oraz działkę z zabudowaniami przy ul. Cystersów 21, także w Krakowie. Budynki kompleksu przy Nowogrodzkiej będą przejmowane w ciągu kilku lat, aby umożliwić spokojną relokację strategicznej infrastruktury Orange.

Zagospodarowując niszę

Zeitgeist Asset Management prowadzi działania w różnych segmentach rynku nieruchomości, kładąc szczególny nacisk na apartamenty pod wynajem. Od momentu powstania w 2014 roku spółka dynamicznie rośnie, zarządzając obecnie aktywami o wartości ponad 515 milionów euro oraz powierzchnią prawie 463 tys. mkw działek i 338,9 tys. mkw powierzchni najmu.

Dzięki innowacyjnej strategii działania Zeitgeist Asset Management z powodzeniem zagospodarowuje niszę, w którą przez lata obawiali się wchodzić zagraniczni inwestorzy – zakup i podnoszenie wartości zabytkowych nieruchomości, poprzez renowację i rozbudowę. Firmę wyróżnia ważny element, jakim jest długoterminowe podejście do inwestycji. Zakończone projekty nie są przeznaczane na sprzedaż, ale wynajem.

Zdecydowana większość nieruchomości nabytych przez Zeitgeist Asset Management charakteryzuje się bardzo korzystną lokalizacją bądź wyjątkową wartością historyczną. Około 75% projektów stanowią inwestycje mieszkalne, reszta zaś to realizacje biurowe, komercyjne oraz industrialne.

Praskie inspiracje

Najciekawsze przykłady realizacji firmy znajdziemy w czeskiej Pradze. Warte uwagi są tutaj szczególnie rewitalizacje: Křižíkova oraz Na Struze, stanowiące przykład przywrócenia świetności historycznym budynkom. Obecnie w trakcie prac remontowych znajduje się 14 unikalnych budynków, a wśród nich: Palac Dunaj, Karolíny Světlé, Musilkova oraz Myslikova. Ekspansja firmy obejmuje, oprócz Czech i Polski, także Węgry i Niemcy. W marcu 2018 r. firma nabyła dla inwestora Lumiere Holdings biurowiec o powierzchni 5,2 tys. mkw w południowo-wschodniej części Berlina. Natomiast w kwietniu 2018 r. kupiła dla niemieckiego funduszu emerytalnego nieruchomość w centrum Budapesztu o powierzchni najmu ponad 10 tys. mkw z przeznaczeniem na budowę apartamentów.

Polska – w skrócie

Na polskim rynku firma zadebiutowała w 2016 roku, dokonując zakupu zabytkowych budynków przy ul. Długiej 44-50 o powierzchni najmu ponad 7700 mkw. Zostaną one odrestaurowane z przeznaczeniem na apartamenty pod wynajem. Kolejnym krokiem był zakup w 2018 r. biurowca przy ul. Solec 22 o powierzchni najmu 4200 mkw. Będzie on przebudowany w celu stworzenia tam domu studenckiego, który prowadzony będzie przez ZEITRAUM (operator zajmujący się mieszkaniami dla studentów i najmem krótkoterminowym, marka należy do Zeitgeist Asset Management). Ma oferować zakwaterowanie w 149 pokojach lub małych apartamentach. Prace budowlane w obu inwestycjach ruszą prawdopodobnie z początkiem 2020 roku. Do czasu renowacji wymienione nieruchomości będą wynajmowane.

Przełom roku 2018/2019 przyniósł kolejne inwestycje. Spółka zakupiła między innymi budynek w Warszawie przy ul. Wrzesińskiej 2, w pobliżu Portu Praskiego, o docelowej powierzchni najmu 5,5 tys. mkw. Prawdopodobnie w tej nieruchomości jako w pierwszej ruszą prace budowlane, których rozpoczęcie planowane jest na rok 2020. Mają tu powstać apartamenty pod wynajem, a na parterze lokale komercyjne. Rok 2019 r. zaczął się dla firmy równie intensywnie. Podpisano m.in. umowę kupna historycznego budynku, w którym mieści się Poczta Główna w Krakowie przy ul. Wielopole 2 (powierzchni najmu to ponad 9,6 tys. mkw) oraz działki z zabudowaniami przy ul. Cystersów 21 o powierzchni ponad 15 tys. mkw.

fot. materiały prasowe