Firmy zabezpieczają powierzchnie biurowe we Wrocławiu

W pierwszej połowie 2019 roku popyt brutto w stolicy Dolnego Śląska generowany był głównie przez transakcje typu pre-let. Według analityków firmy Cushman & Wakefield umowy zawierane przed oddaniem budynków do użytkowania stanowiły ponad 50% całkowitego wolumenu najmu w analizowanym okresie.

Na koniec czerwca br. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej we Wrocławiu wyniosły 1,07 mln mkw. Pomimo relatywnie niskiego poziomu nowej podaży w pierwszej połowie roku, stolica Dolnego Śląska utrzymała pozycję trzeciego największego rynku biurowego w Polsce, zaraz po Warszawie i Krakowie. W pierwszej połowie roku w mieście oddano do użytku trzy budynki biurowe o łącznej powierzchni 16 500 mkw., z których największy to City Forum: City One przy ul. Traugutta 43-55, wybudowany przez Archicom (11 200 mkw.). W drugiej połowie roku, zgodnie z zapowiedziami deweloperów, planowane jest ukończenie ok. 130 000 mkw. nowych biur, z czego 79 000 mkw. w ramach drugiej fazy projektu Business Garden Wrocław.

Relatywnie niska podaż ograniczyła aktywność najemców na wrocławskim rynku biurowym. W analizowanym okresie popyt brutto wyniósł 45 000 mkw. (-29% r/r), a największymi transakcjami były umowy przednajmu Schaftefler w budynku Nowy Targ (6 200 mkw.), SoftServe Poland Sp. z o.o. w Cu Office II (4 400 mkw.) oraz renegocjacja Atos w budynku Wrocławski Park Biznesu II (B2) na 4 000 mkw. W drugiej połowie 2019 roku można spodziewać się znaczącego wzrostu popytu.

Ze względu na zbliżone wielkości absorpcji i nowej podaży, stopa pustostanów pozostała na niezmienionym poziomie 9,3% (+ 0,2 pp. r/r), co nie miało wpływu na wyjściowe stawki czynszów za najlepsze powierzchnie biurowe, które utrzymały się na poziomie 15 EUR /mkw./miesiąc.

Autorami raportu MARKETBEAT Rynek biurowy we Wrocławiu są Katarzyna Lipka-Nawrocka, Associate Director oraz Jan Szulborski, konsultant w dziale Doradztwa i Badań, Cushman & Wakefield.

fot. Retro Office House, Wrocław