Akademik LAS na ukończeniu

We Wrocławiu przy ul. Prusa kończy się modernizacja dawnej siedziby Orange, która zmienia się w prywatny dom studencki. Z elewacji zniknęły rusztowania, odsłaniając starannie odrestaurowaną fasadę. Architekci z AP Szczepaniak odtworzyli jej historyczne elementy. Pierwsi studenci wprowadzą się już w październiku br.

 

Budynek przy ul. Prusa po rewitalizacji zyskał nowe walory estetyczne. Zakres prac musiał być skonsultowany z konserwatorem zabytków, ponieważ obiekt znajduje się na obszarze chronionym. Jego forma została dostosowana do kamienicowego charakteru południowej pierzei ul. Prusa. Ocieplono elewację, ale z zachowaniem elementów architektonicznych sprzed remontu. Historyczne detale, takie jak gzymsy, opaski i boniowanie, zostały starannie odtworzone. Dominującym kolorem na elewacji jest jasnoszary, dzięki czemu kompozycja jest spójna i stonowana. Dodatkowo wprowadzonym detalem są balustrady w oknach. Z kolei dodatkowe wejście do akademika stanowi winda zlokalizowana w podwórzu i dostępna z zewnątrz, umożliwiająca wygodny dostęp osobom niepełnosprawnym. Zachowano bramę i wejścia do budynku od strony ulicy i podwórka.

Projekt zakładał także nadbudowę istniejącego budynku o dwie kondygnacje w jego niższej części i o jedną kondygnację w wyższej. Akademik LAS (Living and Studying) powinien być gotowy jesienią. W pięciopiętrowym Lesie zamieszka maksymalnie 150 studentów.

Na lokatorów czekają wyposażone i umeblowane mikroapartamenty o powierzchni od 20 do 40 mkw. Studenci będą mieli do dyspozycji klubokawiarnię, recepcję, pralnię, a nawet usługę sprzątania pokoi na życzenie, z możliwością zakupu pościeli i ręczników. LAS to jednak nie tylko dom studencki. Osoby przyjeżdżające do Wrocławia na weekend także będą mogły się tu zatrzymać. Obiekt pełni bowiem  dodatkowo funkcję aparthotelu. Inwestorem jest firma Probuild. Właściciel planuje jeszcze budowę budynku wewnątrz podwórka. Znajdzie się w nim kolejnych 100 mikroapartamentów. Szacowany koszt dwuetapowej inwestycji to 44 mln zł.

fot. materiały prasowe