Wiecha na Portovej w Gdyni

Prym wśród gdyńskich wysokościowców wiodą inwestycje Invest Komfort – Sea Towers i Altus. Teraz dołącza do nich Portova – trzeci co do wysokości budynek mieszkalny w Gdyni. Uroczyste zawieszenie wiechy na osiedlu odbędzie się 30 sierpnia.

Portova to też pierwsza inwestycja Międzytorza, terenu, który na oczach mieszkańców, staje się nową częścią centrum miasta. Projekt nie tylko przeciera szlaki, ale także wyznacza trendy i nadaje kierunek rozwoju przestrzeni. Budowa została poprzedzona wnikliwą analizą fotograficzną i urbanistyczną, dzięki czemu całość idealnie wpisuje się w kompozycyjną historię miasta. Geometryczne formy i jasna elewacja nawiązują do modernistycznego krajobrazu Gdyni, a charakterystyczna, ponad 50-metrowa dominanta, widoczna z ulicy Świętojańskiej, domyka perspektywę Placu Kaszubskiego.

– Realizacja projektu spełniła moje oczekiwania. Dokładnie tak wyobrażałem sobie jego rzeczywistą formę. Przy takich standardach budowy architektura może bronić się już sama – mówi Jacek Droszcz, architekt ze Studia Kwadrat odpowiedzialny za projekt osiedla. – Architektura wyraźnie nawiązuje do tradycji modernistycznej Gdyni poprzez zastosowanie jasnych, prostych i geometrycznych form elewacyjnych, przełożonych jednak na współczesny język architektoniczny.

W inwestycji powstanie łącznie 271 mieszkań oraz zlokalizowane na parterze lokale usługowe. Budowa osiedla została podzielona na dwa etapy – odbiory odbędą się w pierwszych kwartałach 2020 oraz 2021 roku. Ceny apartamentów zaczynają się już od 9200 złotych za metr kwadratowy.

– Największym wyzwaniem okazała się lokalizacja budowy w ścisłym centrum miasta. – zauważa Piotr Paszke, kierownik budowy Portovej – Inwestycja wymagała zastosowania szczelnej obudowy wykopu oraz obniżenia zwierciadła wody gruntowej.

Na terenie budowy znaleziono między innymi łuski, beczki przeznaczone do zadymiania portu w czasie nalotów oraz niemiecki hełm strażacki z okresu międzywojennego. Na działce znajduje się również historyczny budynek, który został poddany rewitalizacji i będzie wkomponowany w inwestycję.

– Zgodnie z wymogami Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni na terenie inwestycji zostały zachowane dwie elewacje historycznej zabudowy. Wkomponowanie ich w bryłę budynku, „odseparowanie” elewacji i zachowanie ich w trakcie prowadzenia wykopów i prac stanu surowego było nie lada wyzwaniem. Zaprojektowana została specjalna konstrukcja wspierająca, która wraz z palami betonowymi podtrzymywała ściany budynku zabytkowego. Prace ziemne oraz realizacja robót stanu surowego podziemnej hali garażowej odbywały się pod podwieszonymi ścianami budynku zabytkowego – mówi Arkadiusz Duski, kierownik projektu Portovej.

Zmiany w tej części miasta dotyczą nie tylko samego osiedla, ale też terenu wokół inwestycji. Invest Komfort własnym kosztem i staraniem wraz z PB Górski realizują i przebudowują jeden ze strategicznych węzłów komunikacyjnych w Gdyni. Radykalnym zmianom uległ również archaiczny układ ulic Tadeusza Wendy, Węglowej, Portowej i św. Piotra, dzięki czemu zniknęło kłopotliwe dla mieszkańców skrzyżowanie, zastąpione tradycyjnym, znacznie bezpieczniejszym przejazdem z sygnalizacją świetlną. Dla rowerzystów powstaną nowe przejazdy, m.in. od północy inwestycji Portova, gdzie inwestor zrealizuje ciąg pieszo – jezdny ze szpalerem drzew. Świetną wiadomością dla spacerowiczów i miłośników jednośladów jest także zmiana ulicy Węglowej na ciąg pieszo-rowerowy. Dotychczasowy ruch aut zostanie przekierowany na wiadukt. Zostanie też zmodernizowany parking w sąsiedztwie kościoła.

Deweloper realizuje również modernizację infrastruktury podziemnej, która znacznie poprawi m.in. odpływ wody – przebudowie ulegnie kanalizacja deszczowa, sanitarna oraz teletechniczna. Przemiany realizowane przez Invest Komfort radykalnie wpłyną na poprawę wizerunku i estetyzację tej części miasta. Będzie więcej zieleni, a mieszkańcy zyskają nową miejską przestrzeń. Wartość wszystkich prac opiewa na ponad 13 mln zł brutto, z czego Invest Komfort pokrył kwotę 9 mln zł brutto.

fot. materiały prasowe