5 kroków przed zakupem nowego mieszkania na kredyt – o czym warto pamiętać?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska[1], zdecydowana większość Polaków kupuje mieszkania i domy na kredyt. Co zrobić, żeby poprawić swoje szanse na uzyskanie finansowania i w czym może pomóc deweloper? Jak możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo w procedurze kredytowej? Czy należy składać wnioski kredytowe do więcej niż 1 banku? Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Komentarz Luizy Grąckiej, Specjalisty ds. Sprzedaży Skanska Residential Development Poland i Michała Krajkowskiego, analityka firmy NOTUS Doradcy Finansowi

Krok 1: Sprawdź czy deweloper oferuje doradztwo kredytowe

Luiza Grącka, Skanska Residential Development Poland: Kupując mieszkanie od dewelopera możemy często skorzystać z bezpłatnych porad kredytowych. Dzięki temu oszczędzamy czas i otrzymujemy wszystkie oferty kredytowe w jednym miejscu. Doradca może w naszym imieniu negocjować z bankiem, pomóc w skompletowaniu niezbędnych dokumentów i bezpiecznie przeprowadzić nas przez całą procedurę.

Krok 2: Przed podpisaniem umowy, dokładnie ją przeczytaj

Luiza Grącka, Skanska Residential Development Poland: Teoretycznie każdy to wie. W praktyce – nie zawsze czytamy ze zrozumieniem umowy od deski to deski. Warto wyjaśnić z doradcą ewentualne wątpliwości związane z zapisami w umowie. Szczególną uwagę powinniśmy zwracać na takie fragmenty jak np. dodawany do umowy zapis o przedwczesnej spłacie kredytu. Często takie działanie wiąże się z koniecznością zapłacenia opłaty karnej. Tabela opłat i prowizji, warunki wypłaty transz kredytowych, czy szczegółowy harmonogram – to informacje, które również musimy znać.

Krok 3: Pamiętaj, że prawie każdy kredyt można zmienić

Luiza Grącka, Skanska Residential Development Poland: Jeśli mimo dopełnienia wszystkich kroków, okaże się, że kredyt, na który zdecydowaliśmy się nie odpowiada naszym potrzebom, nie ma powodu do zmartwień. Prawie każdy kredyt można zmienić – wystarczy, że zaciągniemy tzw. kredyt refinansowy. Jest to nowy kredyt, który zaciągamy na spłatę starego w innym banku i na lepszych warunkach. Wciąż niewiele osób wie, że istnieje taka możliwość, a może ona skutecznie pozbawić nas niewygodnych zobowiązań na długie lata.

Krok 4: Zastanów się ile wniosków złożyć

Michał Krajkowski, Notus: Składanie wniosku kredytowego do kilku banków to działanie, które czasami wzbudza kontrowersje. W opinii niektórych doradców może negatywnie wpłynąć na decyzję o udzieleniu kredytu. W rzeczywistości jednak liczba złożonych wniosków nie ma większego znaczenia i choć może wpłynąć na naszą punktację, to nie jest to wpływ znaczący (zaledwie na poziomie ok. 5%). Co natomiast możemy zyskać? Złożenie wniosków do kilku banków pozwoli nam zabezpieczyć się na wypadek przedłużającej się procedury udzielania kredytu. Często w bankach, które mają aktualnie bardzo korzystną ofertę czas oczekiwania na decyzję kredytową trwa wiele tygodni. Składając równolegle wniosek kredytowy w innej instytucji zwiększymy nasze szanse na otrzymanie finansowania. Być może warunki nie będą tak atrakcyjne, ale nie zostaniemy bez przyznanego kredytu, w momencie kiedy musimy wpłacić pieniądze na rachunek dewelopera.

Oczywiście nie ma sensu składać wniosków do wszystkich banków, jakie funkcjonują na polskim rynku, ale 2-4 wnioski są odpowiednim zabezpieczeniem.

Krok 5: O swojej historii kredytowej myśl długoterminowo

Michał Krajkowski, Notus: Nawet jeśli dziś nie myślisz o kredycie, nie podejmuj decyzji, które mogą to uniemożliwić w przyszłości. Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja, do której bank może się zgłosić, by poznać naszą historię kredytową. Nasze dotychczasowe działania finansowe wpływają na tzw. scoring, czyli liczbę punktów wyrażającą zdolność kredytową – od tego mogą zależeć warunki udzielenia kredytu i to, czy będziemy mieli pole do negocjacji z bankiem. O zdolności kredytowej decydują takie kwestie jak np. wysokość dochodów czy regularność w spłacaniu rat. Z punktu widzenia banku często lepszym klientem jest osoba, o której bank ma jakiekolwiek informacje, niż kredytobiorca, o którym nie wiadomo jak spłaca swoje zobowiązania. Anonimowość i całkowity brak informacji może utrudnić uzyskanie kredytu. Oczywiście nie można twierdzić, że ktoś kto nigdy nie miał kredytu czy karty kredytowej nie otrzyma kredytu na mieszkanie. Tak oczywiście nie jest, ale historia kredytowa, zwłaszcza ta pozytywna może znacznie ułatwić procedurę. Warto zatem myśleć o swoich aktualnych zobowiązaniach także w perspektywie wieloletniej. Opóźnienia w spłacie kredytu ratalnego, czy karty kredytowej mogą w przyszłości uniemożliwić staranie się o inny kredyt. Musimy pamiętać, że opóźnienia w spłacie jakiegokolwiek zobowiązania będą widoczne w rejestrach bankowych nawet przez kilka lat po spłacie tej pożyczki.

Sprawdzaj bazę BIK, monitoruj poprawność zawartych w niej danych i wyraź zgodę na przetwarzanie informacji po spłacie kredytu, by pozytywna  historia kredytowa nie przepadła.

[1] TNS Polska dla Serwisu OtoDom, Kwiecień 2015. Metodologia: badania ilościowe, próba celowa:510 pełnoletnich mieszkańców nowych osiedli/inwestycji, które powstały w ciągu ostatnich 2 lat w jednym z największych polskich miast.

fot. archiwum

Translate »