Akustyka w garażach – dlaczego jest ważna

Rośnie świadomość dbania o odpowiednią akustykę w budynkach mieszkalnych  i biurowcach. Jednak deweloperzy często zapominają, iż odpowiednie wyciszenie budynku dotyczy nie tylko stref, gdzie ludzie mieszkają lub pracują, ale też części wspólnych, jak m.in. garaże. Niechciane dźwięki przenikające z parkingów potrafią być wyjątkowo uciążliwe.

Parking podziemny to miejsce, które spada na koniec listy podczas wyposażania budynku. Przestrzenie nie są reprezentacyjne, nie przekładają się więc bezpośrednio na wizerunek biurowca lub budynku mieszkalnego. Dlatego deweloperzy niechętnie inwestują w specjalistyczne rozwiązania, by podnieść jakość tych powierzchni. Jednym z efektów jest uciążliwy hałas. Dotyczy to głównie budynków, w których parking podziemny liczy kilka tysięcy mkw., i przygotowany został tak, by mogło zaparkować kilkadziesiąt aut. Ale nie tylko auta generują niechciane dźwięki. Na podziemnych kondygnacjach ulokowana często bywa instalacja wentylacyjna, a nawet klimatyzacja. Urządzenia klimatyzacyjne w biurowcach montowane są zazwyczaj na dachu, ale w budynkach mieszkalnych, szczególnie wysokich, miejscem ich umieszczenia bywa garaż.

Czy to duży problem? Wystarczy przejrzeć ile skarg na hałas dobiegający z parkingu sygnalizują na forach lokatorzy nawet prestiżowych apartamentowców.

Najszybszą i najskuteczniej metodą wyciszenia garaży jest montaż rozwiązań akustycznych, jak m.in. sufity podwieszane. Producenci sufitów oferują specjalne rozwiązania dedykowane właśnie do parkingów. To płyty, które mają przede wszystkim tłumić hałas, dlatego są ekonomiczne, a nie designerskie – jak ma to miejsce w przypadku sufitów dedykowanych do powierzchni reprezentacyjnych. Rockfon posiada linię Facett, charakteryzującą się najwyższymi parametrami w zakresie pochłaniania dźwięków. Płyty te posiadają najwyższą klasę A. Są lekkie i łatwe do przycinania, więc ich montaż w funkcjonującym już budynku przebiega sprawnie, bez konieczności zamknięcia parkingu. Moduły Facett dostępne są też w dużych wymiarach 1200×600 mm co znacznie przyspiesza instalację całości sufitu. W zależności od poziomu hałasu mogą mieć różną grubość – od 40 do 100 mm – a tym samym, odpowiednio skutecznie wyłapywać niechciane odgłosy pochodzące z aut i instalacji.

Cichy parking w Amsterdamie

Przykładem świadomego podejścia do tego, że o komfort akustyczny osób przebywających na terenie budynku warto dbać także na parkingu jest inwestor centrum handlowego Diemerplein w Amsterdamie. Na całej powierzchni sufitu zamontowano tu akustyczny sufit Facett. Instalacje wykonano już na etapie oddawania centrum do użytku. Choć montaż konstrukcji sufitu podwieszanego możliwy jest także w funkcjonujących od dawna obiektach.

rockfon_Diemerplein_Amsterdam_20269_www

W dużych obiektach komercyjnych jak galerie handlowe, biurowce, hotele, ale także budynkach mieszkalnych rozwiązania techniczne muszą zapewniać odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Dotyczy to także z przyczyn oczywistych kondygnacji podziemnych, na których parkuje kilkadziesiąt aut. Sufity podwieszane powinny więc spełniać najwyższe wymagania m.in. posiadać najwyższą klasę reakcji na ogień A1. Wymogi te spełniają rozwiązania Rockfon, ponieważ płyty wykonane są ze skalnej wełny mineralnej, która jest materiałem niepalnym.

Na co jeszcze powinni zwrócić uwagę deweloperzy, którzy myślą o wyciszeniu parkingu? Sufity z wełny mineralnej mają też pełną stabilność wymiarową i odporność nawet w bardzo dużej wilgotności powietrza. Te parametry są szczególnie pożądane właśnie w garażach, gdzie zazwyczaj panuje dużo wyższa wilgotność niż w częściach handlowych lub mieszkalnych.

fot. Rockfon

Translate »